Akci pořádal Vousův kmen, spolek zabývající se rekonstrukcí života Keltů. „Ve skanzenu v Jivjanech pořádáme každoročně dvě akce. Vždy třetí srpnovou sobotu Den historie a her a od loňska také Antický den, u kterého se zaměřujeme více na antiku. Na setkávání Keltů s Římany, které představují kluci ze skupiny historického šermu 10. legie, 8. kohorta Bestia,“ přiblížil místokrál Vousova kmene František „Bregon“ Vávra.

Diváci si mohli vyzkoušet mletí obilí ručním mlýnem nebo výrobu keramiky, zkusit si mohli i obléci se do legionářské zbroje. „Líbí se nám tu. Malý si vyzkoušel brnění, přilbu, mají to pěkně připravené,“ pochvaloval si například Radek Šmíd z Nýrska.

Keltský skanzen v Jivjanech ukazuje návštěvníkům podobu staveb laténské kultury z mladší doby železné, tj. zhruba od poloviny 5. století př. n. l. do přelomu letopočtu. „Největší stavbou je panský dům, stavení náčelníka, může to být rovněž stavba, ve které se scházel celý kmen k nějakému rokování, při oslavách a podobně. Pak tu máme nadzemní sýpku, je tady svatyně, kde se odehrávaly různé náboženské obřady, svatby, pohřby. Jsou tady rozestavěné hradby, až budou hotové bude tu i velká vstupní brána,“ přiblížil Vávra s tím, že podoba budov vychází z dostupných historických pramenů.