Louis Gihoul se totiž (společně s Albertem Gélise a Arthurem Otto) podílel na osvobození Holýšova, když trojice vojáků dorazila 6. května 1945 do města spolu s americkou armádou. Za to se rovněž byli prohlášeni čestnými občany Holýšova.

Hosté z Belgie se včera dopoledne tradičně zúčastnila uctění památky svých spolubojovníků ze 17. střeleckého praporu u pamětní desky u domu s pečovatelskou službou, kde se v květnu roku 1945 nacházelo jejich velitelství.

Poté, co jim zazpívaly děti z místní školky, navštívili veteráni také Dům dějin Holýšovska, v Novém Dvoře uctili památky obětí holýšovské pobočky koncentračního Flossenbürg a poslední vzpomínkový akt se konal před bývalou továrnou SVA u jednoho ze sedmi kamenů s pamětními deskami, které jsou rozmístěny po Holýšově v místech, kde za II. světové války stály pracovní a zajatecké tábory. Poté bylo pro hosty připraveno posezení v kulturním domě.

STAROSTA MIROSLAV MACH  přivítal hosty z Two Rivers ve své pracovně na domažlické radnici.
Budoucí partneři z Two Rivers poprvé v Domažlicích

Gihoul už dříve uvedl, že jako mladého by ho ani nenapadlo, že sedmdesát let po válce se bude do Holýšova vracet. „Když tady byl komunistický režim, měli jsme zakázáno sem jezdit, a po pádu komunismu jsem zase žil až v Kanadě,“ vysvětlil. „Ale jakmile jsem se z ní v devadesátém prvním roce vrátil, hned jsem přijel sem do Holýšova,“ vzpomenul.

Pro belgické veterány je každoročně velkou oporou a přítelkyní Pavla Kocourková z Ústavu jazykové přípravy Západočeské univerzity v Plzni. Ta veterány doprovází v Holýšově i v Plzni a letos jí hruď zdobí jedinečná medaile – Pavla Kocourková se jako první občanka České republiky v historii stala rytířkou Řádu Leopolda II. Belgické království jí tuto poctu udělilo za budování česko-belgických vztahů a za významné zásluhy o propagaci belgických veteránů z druhé světové války u nás.

Vojenský kemp v zahradě Chodského hradu
OBRAZEM: Vojenský kemp v zahradě Chodského hradu