Zaplavené domy, studny, popadané stromy, ochromená doprava na silnicích i na železniční trati, lidé bez elektřiny a statisícové škody.
To je důsledek bouře doprovázené silným větrem a lijákem, která se v sobotu odpoledne přehnala přes Staňkovsko a Horšovskotýnsko a později odpoledne i přes Bělsko.

Hasiči i policisté zasahovali na různých místech, ochromena byla hlavní silnice na Plzeň, když se přes ní přehnala voda z polí. Bouře byla tak silná, že po celém regionu zlámala desítky stromů, z nichž některé zablokovaly silnice, například mezi Osvračínem a Blížejovem.
„Od sobotního odpoledne do nedělního rána jsme na Domažlicku řešili 17 událostí. Nejhorší situace byla na Staňkovsku a Horšovskotýnsku. Zhruba v 18 hodin jsme zasahovali v Bělé nad Radbuzou a Draženově," řekl velící důstojník krajských hasičů Pavel Musil.
Zcela pod vodou se ocitla obec Křenovy.

„Je to úplná katastrofa, taková povodeň tady snad ještě nebyla," sdělila nám krátce před třetí hodinou odpolední jedna z obyvatelek obce, téměř po kolena ve vodě. „Myslím, že jsme přišli o auto, voda je až v baráku, nevím, co budeme dělat, jsem z toho zoufalá. Vůbec to neubývá, naopak to stoupá! Alespoň hasiči jsou už konečně tady."

Bahnitá voda burácela ulicemi v horní i dolní části obce, přehnala se přes kapli s památníkem, zaplavila zahrady i příbytky obyvatel.
Své nadělal i silný vítr. Místní si myslí, že šlo o tornádo.
„Za padesát let jsem tohle ještě neviděl. Pršelo ze všech stran a vítr rotoval o 360 stupňů. V pásu vytrhal vzrostlé, padesát let staré stromy. U sušky muselo zřejmě kvůli silnému dešti zastavit auto s karavanem. Zřítily se na něj dva vzrostlé smrky, naštěstí ne přímo kmenem, takže lidem, kteří v něm byli schovaní, a které museli z karavanu vyprostit hasiči, se naštěstí nic nestalo," říká Libor Váchal z Křenov.

Vítr v Křenovech zlikvidoval park i s dětským hřištěm.
„Po parčíku nezbylo vůbec nic. Vítr vyvrátil vzrostlé borovice, smrky i lípy. Zahradní altán je poškozený a pískoviště vymlela voda. Kanalizace nestačila pobírat vodu, která se do obce hnala z polí od Puclic. Ulice se proměnily v řeku. Valící se voda zastavila i provoz na hlavní silnici. V části obce nešel proud," popsala situaci v Křenovech místostarostka Lenka Volkmannová.

Podobné to bylo i v Hlohovčičích nebo v Osvračíně.
„Vítr vyvrátil tři lípy u silnice vedle hřbitova. Jedna z lip spadla na střechu márnice, druhá poničila zábradlí. Při odstraňování popadaných lip zasahovalo několik hasičských sborů. Další stromy spadly na železniční trať. Výpadek elektrické energie trval téměř sedm hodin," řekla Jana Radějová z Osvračína.

Polámané stromy byly příčinou několikahodinové nucené přestávky v jízdě mezinárodních rychlíků na hlavní trati mezi Plzní a Domažlicemi. Postupně byl v úsecích Holýšov – Staňkov a Staňkov – Blížejov zastaven provoz. Expres Praha – Mnichov s odjezdem z Plzně v 15.00 zastavil před půl čtvrtou v Holýšově, po 40 minutách opatrně dojel do Staňkova, kde byl opět zastaven kvůli odstraňování popadaných stromů na trati do Blížejova.

Za ním jedoucí osobní vlak dojel rovněž do Staňkova, odkud se vydal zpět na Plzeň, aby zajistil dopravu cestujících, kteří čekali na vlak od Domažlic, jenž zastavil kvůli mimořádné výluce v Blížejově. Tam čekal i mezinárodní rychlík ve směru z Mnichova. Netradičně právě v Blížejově došlo ke střídání vlakových čet, které se běžně mění až v Domažlicích.

„Průvodčí říkal, že hasiči rozřezali jeden strom a dalších pět jim popadalo opodál. Prý to na trati byla velká paseka," popsala situaci jedna z cestujících.
Z mimořádného zastavení mezinárodního rychlíku na staňkovském nádraží měl radost majitel nedaleké večerky, kam se po chvíli otálení a zjištění, že pauza bude dlouhá, vydali někteří cestující pro nákup chlazeného piva a dalšího občerstvení.

Trať byla zprůjezdněna až v 17.58 hodin.
Českým drahám se narychlo nepodařilo sehnat náhradní autobusovou dopravu, cestující tak úsek Plzeň – Domažlice, který běžně trvá 44 minut, museli absolvovat zhruba 210 minut.

Zastaven byl i provoz na trati Staňkov – Poběžovice, kde jezdí o víkendu lokálky, které o víkendu využívali ve zvýšené míře návštěvníci Anenské pouti v H. Týně.