Informace o kostele a jeho historii podal Josef Dědina, starostka obce Jana Dirriglová pak pohovořila o pověsti, na jejímž základě vznikl městys Nové Kostely (Neukirchen beim Heiligen Blut) v nedalekém Bavorsku.

A jak se pořad připravuje, nám přiblížila redaktorka Pátková: „Tipy na pořady si hledáme sami, buď se nám někdo ozve, anebo hledáme v denících, infocentrech…, a protože děláme zpravodajství po západních Čechách, leccos se dozvíme sami. Loučimský kostel jsem měla v plánu už dlouho a teď to konečně vyšlo. V Toulavé kameře máme rubriky a tohle bude v rubrice Toulky za pověstí. Pořad točíme jeden den, kameraman připraví zhruba 40-50 minut obrázků a synchrony, které namluví lidi, s nimiž reportáž točíme. K těm napíšu spojovací text, pošlu to Ivetě do Prahy. Ona je dramaturg, takže každou reportáž musíme mít od ní schválenou. Po jejím souhlasu si s kolegou kameramanem sedneme, sestříháme obraz, který mi poslal, a hotovou reportáž pošleme na Prahy…“

Vypadá to možná jednoduše, ale práce je kolem toho… nu, jako na kostele.

A tak si můžete v neděli 11. března dopoledne v 10 hodin pustit ČT 1 a kromě jiných reportáží se podívat i na jednu z Loučimi.


Zdeněk Huspek