To je cíl nového projektu „Medvídek v Domažlické nemocnici“, který je určen žákům základních i mateřských škol.
Součástí projektu budou tématické kurzy a ukázky skutečné práce zdravotních sester, lékařů či terapeutů, které si děti budou moci vyzkoušet na vlastních plyšácích.

První z kurzů „Záchranář“ se konal v nemocnici v pátek. Úspěšně ho absolvovala třída 5. B domažlické Základní školy Komenského 17. Ředitel nemocnice Petr Hubáček, který dříve pracoval jako chirurg a dlouhá léta působil i na různých zdravotnických a manažerských postech záchranné zdravotnické služby, nejdříve vyzkoušel žáky, zda umí správně postupovat, pokud by v jejich okolí někdo zkolaboval a byl těžce zraněn či v bezvědomí. Dostalo se i na velmi detailní popis pracoviště záchranářů a žáci si sami vyzkoušeli volat na tísňovou linku 155 a absolvovat reálný telefonát s dispečery záchranky, kteří k nim „poslali sanitku“ a po telefonu jim radili, jak mají pomoci zraněnému. Pro třídu 5. B ze ZŠ Komenského se často jednalo hlavně o opakování. Třída totiž vloni vyhrála okresní kolo školské soutěže Mladý zdravotník a umístila se mezi nejlepšími i v krajském kole. „Máme zdravotnický kroužek, kde se ty věci učíme, takže děti mnohé věděly. Tady ale slyšely plno zajímavostí, třeba kolik lidí na dispečinku zhruba přijímá hovory, kolik jich denně vyřídí, jak je to s linkou 112, a hlavně si mohly vyzkoušet zavolat skutečnou záchranku,“ hodnotila pozitivně kurz třídní učitelka Eva Hojdová.

„Při kroužku také zkoušíme, jak volat sanitku, ale mluvíme jen sami mezi sebou. Telefonovat doopravdy na linku 155 je něco jiného,“ popsala Simona Kadlčíková a Nikola Šotová doplnila, že někteří žáci byli takto víc ve stresu a třeba neřekli všechny potřebné informace ve správném pořadí. „Naštěstí se nás záchranáři sami ptají, co potřebují vědět, a vlastně pořád s námi mluví a radí, co dělat s pacientem, dokud sanitka nepřijede. Bylo to zajímavé,“ dodala Nikola. Po skončení kurzu dostal každý školák diplom a průkazku zdravotníka a drobné dárky od nemocnice a jejích partnerů. V plánu je také kurz na rehabilitaci nebo na radiodiagnostickém oddělení.

Kurzy jsou určeny hlavně základním školám, na prosinec je pozvána i třída mateřské školy. „Přizpůsobili jsme jeden kurz i těmto mladším dětem a chceme si ověřit, jak budou reagovat a jak se bude líbit. Pak bychom tento kurz nabízeli i školkám,“ komentuje nový projekt ředitel Domažlické nemocnice Petr Hubáček.