„Statik řekl, že není třeba demolice objektu. Důležitá bude revize od elektrikáře, pak by se čtyři byty mohly obývat," popsal aktuální stav drahotínský starosta Jan Michal. „Dva nejvíce poškozené byty, ten, kde došlo k výbuchu, a další nad ním, se musí nechat opravit," dodal starosta.

Dům je viditelně poškozen. I při laickém pohledu je vidět vyhnutí některých panelů, zadní stěna je popraskaná a posunutá směrem ven. „Když jsem viděl, v jakém stavu byty jsou, tak se mi pozitivní posudek statika nezdá, lidé se taky bojí. Jedna z rodin tomuto posudku také nevěří, bojí se o své děti. Když vidí, jak je konstrukce vyvalená, obává se. Myslím si, že obava je na místě," konstatoval drahotínský starosta.

Jedním z dalších možných kroků je pozvání dalšího statika a žádost o jeho posouzení současného stavu bytového domu. Dům nemá jediného vlastníka, byty vlastní někteří z obyvatel i Stavební bytové družstvo Domažlice.

Lidé z poničeného domu našli po pondělním dopoledním neštěstí prozatímní útočiště u příbuzných a kamarádů. „Obyvatelé bytu, kde došlo k výbuchu, jsou v pražské nemocnici Na Královských Vinohradech, ti z bytu nad nimi u rodičů, další lidé z domu jsou rovněž u svých příbuzných," popsal Michal. Obec poskytla postiženým místo na uskladnění nábytku.

Pondělní zásah v Drahotíně patří k největším letošním na Domažlicku. „Kromě profesionálních hasičů z Domažlic a dobrovolných hasičů z okolí na místo zamířila i speciální technika z plzeňských stanic Košutka a Slovany. Celkem na místě zasahovalo šest jednotek požární ochrany s 19 kusy techniky," vyčíslila mluvčí hasičů Pavla Jakoubková.

„Příčinou výbuchu byla nedbalost při manipulaci s propan-butanovou lahví, tlaková vlna vyrazila panely. Škody se odhadují na půl milionu korun," uvedla Jakoubková.

Popsala i postup hasičů při zdolávání následků požáru: „Nahnutou stěnu zabezpečili nejprve rozpěrnými tyčemi a následně dřevěným pažením. Stav budovy hasiči kontrolovali zvenku pomocí štěrbinové kamery."