VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Holýšovský komín prošel za války unikátní přestavbou

Holýšov – Jsou v Holýšově jistě daleko krásnější, reprezentativnější a významnější stavby než komín v prostoru vjezdu do areálu SVA.

19.5.2017
SDÍLEJ:

Unikátní komín v Holýšově.Foto: Archiv Jana Valeše

Na druhou stranu musíme ale připustit, že právě ten holýšovský komín je mezi ostatními komíny celebritou, neboť jako jeden z mála komínů dominoval hned několikrát na oficiální pohlednici Holýšova. Navíc komín již delší dobu nemá se svojí původní funkcí, tedy funkcí kouřovodu vůbec nic společného.

V areálu bývalé sklárny, kdy výstavba sklárny Andrease Zieglera započala na zelené louce v roce 1897 a o tři roky později naběhla do plného provozu, bychom podle dobových pohlednic a fotografií našly hned komíny čtyři. Komín, kterého si budeme všímat, byl vystavěn hned u vchodu do areálu sklárny a dle zbytků původních projektů patřil k budově místní strojovny. Jeho život ve slunečním svitu však nebyl příliš dlouhý. V roce 1907 byl původní komín stržen a na jeho místě byl vybudován komín nový. Důvod, proč došlo ke stržení původního komína, dnes již nevíme. V každém případě o novém komínu víme, že dosahoval výše 65 metrů. Po uzavření sklárny v roce 1934 ztratil komín svůj význam.

Opuštěný areál sklárny se v té době stal sice předmětem zájmu Západočeského konzumního družstva v Plzni, které zpracovalo projekt o možném využití bývalé sklárny jako velkopekárny a výrobny tuků, ale k obnově činnosti v opuštěných továrních halách provozu došlo až v roce 1939.

Dne 6. 8. 1939 prodalo Západočeské konzumní družstvo v Plzni celý areál koncernu Deutsche Waffen und Munitionfabriken Berlin za částku 2 000 000 korun a v roce následujícím byl v areálu sklárny zaveden provoz výroby munice pro letecké zbraně. Ani po rozběhnutí výroby munice však nebyl již komín pro potřeby výroby využíván a spíše jen jako němý a nestranný svědek nahlížel na vše pod sebou s ironickým nadhledem. Existenci komínu sice zaznamenáme ve válečné korespondenci, kdy prostor kolem komína sloužil jako seřadiště či místo, odkud byla organizována různá vojenská cvičení či střelby místní organizace NSDAP. Na program dne se dostala stavba komína až v roce 1943. Konkrétně dne 11. 10. 1943 vznikl pod číslem 428 stavební projekt, který počítal s využitím opuštěné stavby pro obranné účely.

V této době se již stala samotná stavba komína pro rozběhnutý a maskovaný areál závodu nebezpečná, protože svým typickým tvarem nemohla unikat dlouhou dobu spojeneckým průzkumným letům a následnému bombardování. Z tohoto důvodu byla výška komína snížena na 22 metrů. Projekt ale počítal i s dalším využitím torza komína, a to jako protiletecké pozorovatelny.

Původní projekt počítal se zastřešením komínu jehlanovitou špicí a s vybudováním ochozu ve výšce 17,56 metru nad úrovní dvora. V přízemí komína měly být vybudovány dvě místnosti pro obsluhu pozorovatelny a na ochoz se mělo vystoupat vnitřkem komínu po 11,60 metru dlouhém ocelovém žebříku. V přízemí stavby, v prvním patře, měly být potom stěny komína na třech místech proraženy a v úrovni pozorovacího ochozu potom na čtyřech stranách proraženy a v místě průrazů měly být vybudovány střílny. V následné úpravě projektu byl ale výstup na pozorovatelnu pomocí dlouhého žebříku zrušen a v nitru stavby bylo vybudováno hned 8 podlaží o výšce cca 220 cm. Jednotlivá podlaží byla potom propojena schodištěm. V přízemí budovy počítal projekt s přítomností telefonní ústředny a vstupem do podzemní prostory v základech stavby. V prvním patře komínu počítal projekt s výstavbou řídícího místa, chcete-li velitelství.

Poslední patro byla potom samotná pozorovatelna. Ostatní místnosti sloužily pravděpodobně jako šatny a odpočinkové místnosti pro obsluhu. Pozorovatelna byla propojena s velitelstvím zvukovodem a na ochozu můžeme dodnes spatřit stožár na vyvěšení signálních praporů oznamujících stav nebezpečí. Kromě toho byl ze samotné stavby komína organizován i poplachový systém pomocí spojek. Tyto spojky utvořené z chlapců z místní organizace Hitlerjugend na kolech potom informovaly občany obce o blížícím se nebezpečí.

Velice zajímavým místem je samotné podzemí komína. Sestup do podzemí komína byl zajištěn po odklopení poklopu po železných kramlích, a to do hloubky 2,62 metru. Na jednu stranu ústil původní kouřovod komína, který byl zaslepen, a na druhou stranu asi 20 m dlouhá úniková štola, která končila za zdí výrobní haly opět výstupem po ocelových kramlích a železným poklopem. Výška štoly je asi 2 metry. Z dobových materiálů z roku 1944, a především z bilanční zprávy MWH Holleischen, G.m.b.H., zpracované po ukončení války potom víme, že sklepení komína bylo využíváno i jako podnikový archiv. V této bilanční uzávěrce se můžeme dočíst větu: „…snad jen hlavní účtárna si zachovala svou souvislost.

Ovšem i zde, doklady hlavně starší, uschované v podzemí v komíně, jsou úplně zničené.“ K poškození materiálů došlo zřejmě až v květnu 1945, kdy došlo k průsaku vody do podzemí z bombardováním poškozené vodovodní sítě.

Komín sehrál potom i svoji tragickou úlohu v závěru dubna roku 1945. U jeho stěny došlo ke zcela nesmyslné popravě tří válečných zajatců z Itálie místním velitelem závodní stráže (Werkschutz) Werkschutzleiterem Lichtenauem. Trojice italských zajatců údajně přistižená při krádeži (odnášeli si z místa zničených vagónů každý po páru pantoflí) byla zastřelena jako odstrašující příklad pro ty, kteří by chtěli pokračovat v rabování explozí zničeného areálu továrny.
O osudu komína v poválečném období toho již moc nevíme. Z některých ústních podání měla komín využívat místní jednotka Lidové milice a po roce 1989 byla stavba komína využívána především hasičskými jednotkami pro cvičné účely.

Při návštěvě komína v současnosti je v některých místnostech ještě zcela zřejmý jejich původní účel. V prvním patře jsou dodnes zachovány stoly podél zdi, přípojky na telefon i dodnes funkční zvukovod. V dalším patře potom šatní skříně kopírující oválnou stěnu komína, či torzo postele. Dodnes funkční jsou i kovové uzávěry střílen na samotné pozorovatelně. 

Stavba komína v Holýšově je tak zcela unikátní stavbou letecké pozorovatelny z období druhé světové války, která snad nemá na území České republiky obdoby. Zcela jedinečný je potom pozorovací ochoz, a především úniková štola v podzemí komína. Myslím si, že po úpravě stavby například do podoby muzea či expozice k historii sklářství či muniční výroby v Holýšově by se komín stal lákavým cílem mnoha turistů. Kde jinde si můžete prohlédnout město z ptačí perspektivy a téměř vzápětí se ponořit do tajuplného podzemí?Sestavil: Jan Valeš
Zdroje: Sedmdesát pět let průmyslu v Holýšově, Archiv Škoda Plzeň

Autor: Stanislav Šebek

19.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dopravní nehoda u Horní Kamenice.
3

Auto po smyku skončilo u Horní Kamenice na střeše

Ilustrační forografie.

Charitativní jarmark pomůže postiženým dětem

Mladý muž posprejoval 16 objektů v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Horšovskotýnští policisté odhalili sprejera, který ve městě řádil počátkem října. Významně jim k objasnění případu napomohl kamerový systém ve městě.

Hasiči slavili Halloween ve velkém stylu

Horšovský Týn - Poslední letošní velkou akcí, kterou uspořádali Mladí hasiči se Sborem dobrovolných hasičů v Horšovském Týně, byla v sobotu 18. listopadu Halloweenská párty.

Vánoce jsou finančně náročné. Úvěr ale může být špatným pánem

Podle finančních poradců ale i psychologů by úvěry měly sloužit k nákupu jen těch věcí, které nezbytně potřebujeme. Nemá cenu se neúměrně zadlužit a kvůli hezkému Štědrému dni si pak znepříjemnit celý rok. Praxe ale také ukazuje, že mnohé domácnosti si kvůli nedostatečné finanční rezervě nemohou tuto úvahu dovolit.

Procházku zpestřily zabijačkové hody

Bělá nad Radbuzou – Již popáté uspořádal Lyžařský oddíl TJ Start Bělá nad Radbuzou procházku do rekreačního střediska Sycherák. Té se v pátek 17. listopadu zúčastnilo 45 vyznavačů zdravého pohybu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT