Zásluhou Jiřího Matějky a jeho rodiny se Jednotou zanedbané prostory proměnily v úhledný penzion a restauraci se sálem a přilehlými prostorami. A poněvadž je velikost sálu úměrná počtu obyvatel obce (120), bývá zde na akcích většinou plno; na hasičských bálech pak do posledního místečka.

Bály zde spolek dobrovolných hasičů pořádá od svého založení v roce 1902 kromě válečných období a již zmíněné doby rekonstrukce nepřetržitě, a tak dobrat se jejich celkového počtu by bylo hodně složité. Jakým způsobem jsou obsazována místa v sále, víme ale jistě. Vlevo za vchodem pod okny na ulici je stůl místních pořadatelů, na jehož kraji sedí pokladník Milan Zimmermann.

Velitel Josef Šváb je až na malé výjimky stále v pohybu, protože všechno musí probíhat hladce. Na parapetech oken je umístěna tombola, letos tam bylo 230 cen, top desítka v hodnotě 25 tisíc. V rohu zasedají místní senioři, pod okny směrem na parkoviště pak jsou stoly hostů z okolních farem – Nových Pocinovic, Pocinovic a Chodské Lhoty. Pod pódiem s kapelou – letos jako ostatně řadu let zpátky Kolovankou Zdeňka Trefance – sedí omladina, jíž rámus s reproduktorů nad hlavami zatím nevadí. Stoly v sále proti oknům jsou pro místní střední generaci, jejich hosty a hasiče z Běhařova či dalších okolních sborů. Místní čtyřicátníci mají své místo u dlouhého stolu ve výčepu.

„Letos je tady nejvíc lidí za celá léta. Plno lidí přijelo ze Kdyně i z Klatov. To jsme tu ještě neměli,“ neskrýval spokojenost velitel Šváb.

Ve dvaadvacet hodin nastoupily na parket dívky z Modern dance studia Klatovy s předtančením. I ony jsou v Loučimi skoro už tradičními akvizicemi. Letos předvedly dvě kreace – jazzovou a kankán, s nímž zde měly úspěch už před třemi lety. Poněvadž pětice tanečnic opravdu umí, velký potlesk byl zasloužený.

Atmosféra v tomto sále je vždycky výborná, dalo by se říci sousedská, což potvrdil i harmonikář Kolovanky Váša Valenta z Libkova při pohledu na roztančený parket při skladbách pop music: „Takhle je to až do konce: Dobrá nálada, veselí, hraje se nám tady dobře.“

Jednu zásadu dodržují v loučimské hospodě dlouhou dobu – žádné řeči o politice. Tak se ani o výsledku druhého kola prezidentských voleb příliš nemluvilo a mediální hlášky o rozděleném národu zůstaly venku v noční tmě. Uvnitř se všichni společně dobře bavili.

Zdeněk Huspek