Minulý týden se totiž v Domažlicích uskutečnil kemp rozvoje kompetencí k podnikavosti určený dětem od 10 do 16 let. „Kemp byl organizovaný Plzeňským krajem za podpory Evropské unie,“ sdělil Pavel König za organizaci nvias, která měla celý tábor na starost.

Cílem kempu bylo dát dětem prostor pro experimentování a možnost učit se vytvářet úspěšné produkty nebo aplikace. Během týdne vymyslelo pět týmů vlastní originální nápad, poskládalo obchodní model, vytvořilo prototyp a v poslední řadě si také připravilo prezentaci daného produktu eventuálním investorům.

„Děti mohly využít technologie enbotů, což jsou malí roboti, které lze programovat, nebo umělé inteligence od Amazonu, která se dá rovněž programovat,“ popsal König.

Týmy v pátek své nápady prezentovaly a rodiče dětí dostali fiktivní peníze, se kterými si zahráli na investory podporující nejlepší nápady.

Školáci vymysleli inteligentní kopačku, která pomocí senzorů zjišťuje, jak dobře jste kopli, novou vzdělávací hru nebo chytrou konzoli, která s vámi umí hovořit. Jeden tým se také zaměřil na ochranu přírody před plasty a vymyslel opakovatelně použitelnou láhev, která zároveň udržuje nápoj ve správné teplotě. Největší úspěch u „investorů“ měl pak dron, který by lidem poskytoval první pomoc v nepřístupných místech.

„Z ničeho vybudovali úžasné projekty, od prvotního nápadu až po nějaký potencionální byznysplán a funkční prototypy,“ pochválil účastníky kempu König.