Darovat krev letos přišlo rekordních 55 dárců ze stran žáků i pedagogů. „O darování krve je zde velký zájem, chodí jak prvodárci, tak i bývalí studenti,“ uvedla učitelka Jarmila Matulková, která má celou akci na starosti.

Před odběrem krve musí dobrovolníci projít vyšetřením, kde se jim měří tlak, teplota a hemoglobin, poté ještě vyplní dotazník, v němž odpovídají na otázky ohledně svého zdravotního stavu. O vyšetření a odběr krve se staraly sestřičky z Transfuzní stanice Klatovy. Každému dárci se odebírá 450 ml krve, přičemž 400 ml je minimum, které lze odebrat. Za celé dopoledne se odebere krev přibližně od 40 lidí.

Největší zájem mají o dárcovství především studentky oboru předškolní a mimoškolní pedagogika, ale scházejí se zde žáci z celé školy. „Jsem zde poprvé a k dárcovství jsem se rozhodla, protože to může pomoct,“ sdělila Deníku studentka oboru předškolní a mimoškolní pedagogika Barbora Panošová. S jejím názorem souhlasila i studentka stejného oboru Sára Vicendová: „Někomu to může posloužit víc než mně, proto jsem přišla.“

Po darování krve je pro dárce připraveno občerstvení. „Zajistila nám ho Transfuzní stanice Klatovy spolu s Červeným křížem,“ doplnila Matulková. „Dostali jsme párek a studentskou pečeť,“ okomentoval svačinu bývalý student Daniel Moťovský, který na odběr přišel již počtvrté. Další bývalý student Tomáš Steiner chodí na tuto akci také pravidelně, ale je také dárcem plazmy.