Sobotní poutní mše svatá byla vrcholem a hlavním bodem 65. ročníku Chodských slavností a Vavřinecké poutě. Pojila se s významným výročím – manifestační mší v roce 1939, kterou vedl Msgre. B. Stašek. Právě k němu se vázala slova významných představitelů církve – kardinála Dominika Duky, biskupa Tomáše Holuba a dalších.

Kardinál Duka se navíc inspiroval historií Domažlicka a jako Julián Cesarini zde zanechal kardinálský klobouk. „Daruji ho jako poděkování církve a všech lidí, kteří vědí, zač vděčíme Chodům a všem poctivým a statečným občanům této země,“ řekl Duka při předání klobouku starostovi Domažlic Zdeňku Novákovi.

Ten mu dar oplatil rovněž kloboukem, ovšem chodským širákem. „Doufám, že vám bude sloužit stejně dobře, jako ten kardinálský,“ dodal s úsměvem Novák.

Mši provázel duch kanovníka monsignora B. Staška. „Z jeho kázání jsem si pro sebe odnesl několik bodů, které se hodí i do dnešní doby. Žijeme v době přinášející ohrožení klimatická i demografická pro naši vymírající Evropu. Společnost je vyděšenější než kdykoli dřív v minulosti,“ konstatoval biskup Tomáš Holub.

Slavnosti však byly také plné zábavy a folkloru. Dokázaly uspokojit stovky různých chutí. „Pocházím od Malého Chlumce, a strašně se mi tady líbí. Moc si to užívám,“ řekl Zdeněk Brada, návštěvníkl Chodrockfestu, který uspokojil rockové chutě.

Na pódiích v centru města zase místní i turisty lákaly ukázky tradičního i netradičního folkloru. Představily se jak místní soubory, tak i uskupení z Rumunska nebo Itálie.

Sobotní večer na domažlickém spodním náměstí vrcholil soutěží Chodsko má talent. Svůj talent tam předvedly Domažlická dudácká muzika, Konrádyho dudácká muzika, Národopisný soubor Postřekov a Chodský soubor Mrákov. „Moc se mi to líbilo, konečně to nebylo stejné jako každý rok,“ pochvaloval si tento vtipný koncept Tomáš Kůgel z Domažlické dudácké muziky.