Na kdyňské „Šibenici“ bude ještě letos upravena památná stromová alej. „Předmětem bude ošetření stromů, které byly vyhlášeny za památné, a od té doby se tam nic moc neupravovalo. Jedná se o 180 let staré stromy, je jich tam vysázeno celkem třináct. Jen jeden z nich není zpamátněn. Vede zde cesta do lesa. Náklady jsou vyčísleny zhruba na částku 54 tisíc korun, nebude se jednat o žádný razantní zásah,“ říká k dalšímu letošnímu záměru kdyňské radnice Soňa Spěváková ze stavebního úřadu.

„Podali jsme žádost o dotaci na kraji začátkem měsíce února,“ informuje o stavu realizace místostarosta Kdyně Vladislav Vilímec, který si zároveň myslí, že alej byla v minulosti důležitou třeba proto, že to možná mohla být oblíbená cesta místní kdyňské vrchnosti.

Nejedná se však o jediné památné stromy, které se ve Kdyni či v jejím okolí nacházejí. Některé z nich rostou přímo v centru města, na kdyňském náměstí. „Památné stromy máme i na náměstí. Jednou z nich je lípa na parkovišti, takzvaná Švehlova lípa, která se sázela ve třicátých letech minulého století. V té době tam byla kašna, která byla přestěhována do parku u muzea. Tehdy to bylo vhodné místo na výsadbu, což už se dnes říct nedá. Jinak zde máme celkem dvě lípy svobody, ty se sázely přibližně v době před koncem války,“ doplňuje místostarosta.

„Stoletá lípa na náměstí byla v loňském roce upravena a v tom letošním ji chceme prohlásit za památný strom, protože za něj prohlášena zatím ještě není. Nyní se kolem ní dělá terénní úprava,“ uzavírá Spěváková.

Památná alej na kdyňské Šibenici se dočká úprav též z důvodu letošních oslav stého výročí vzniku naší republiky, se kterým místní památné stromy úzce souvisí. Vedení města Kdyně si totiž přeje, aby tyto oslavy byly skutečně velkolepé.

Touto stromovou alejí můžete projít v případě, že se vydáte ze Kdyně či z Brnířova nahoru do kopce. Nachází se totiž na kopci, na jehož jedné straně vidíte ďolík, v němž se rozléhá Kdyně. Na straně druhé jsou k vidění krásná panoramata okolí Brnířova.

Cestou možná přijdete na to, proč byla kdysi tak významnou, že ji vyhlásili za alej památnou.