Diamantovou svatbu slavila 82letá nevěsta Anna a téměř 83letý ženich Jan na Obecním úřadě v Mrákově.

Tam je přivítali starosta obce Josef Janeček a členky Sboru pro občanské záležitosti, ale popřát jim přišli také členové místního zahrádkářského spolku.

Paní Anna se narodila v červnu 1929 ve Starém Klíčově, pan Jan o rok dříve v prosinci v nedalekém Tlumačově.

Manželé se po návratu pana Jana z vojny z Chodska odstěhovali. Za bydlením a prací se přestěhovali do Ústí nad Labem, kde žili až do roku 1969, kdy se vrátili do rodného kraje, do Starého Klíčova, kde žijí dodnes.

Pan Forst patřil k modré armádě – pracoval na dráze. Paní Forstová byla zaměstnána jako dělnice, naposledy pracovala v domažlickém výrobním družstvu Nábytkář.

Manželé Forstovi vychovali dvě dcery, ty se jim postaraly o čtyři vnoučata, která je během posledních let obdarovala sedmi pravnoučaty.

A jaký recept mají Forstovi na dlouholeté manželské soužití?

„Recept? Ten sice nemám, ale mám hodného dědečka,“ prozradila diamantová nevěsta.

Její protějšek sice nic neříkal, ale na svou manželku se stále usmíval. Prý to tak ostatně dělal po celé společné roky

Jak už bývá v Mrákově při podobných slavnostních příležitostech zvykem, nechybělo přání v podobě písničky, o které se postarala děvčata v krojích. Manželé Forstovi se také zapsali do pamětní knihy obce Mrákov.

„Dlouhověkými svazky se to u nás jen hemží. Letos byly dva nebo tři, a to zlaté nebo diamantové. Příští rok toho bude ještě víc, počítám kolem deseti zlatých, co zatím vím,” říká starosta Janeček a dodává: „Je to trošku jiné než v dnešní době. Slaví je manželé ze ´starého vydání´, kteří spolu vydrží celý život.”

(mic. klim)