Finanční úřad v Horšovském Týně změnil od začátku tohoto týdne úřední hodiny.

Úřední hodiny pro veřejnost zůstávají stejné jako doposud vždy v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin. Změnou však je to, že v úterý, ve čtvrtek a v pátek již nebude fungovat podatelna, protože na horšovskotýnské pobočce nebudou přítomni žádní úředníci (ti budou do Horšovského Týna dojíždět z domažlického finančního úřadu). Podatelna tak bude fungovat pouze v pondělí a ve středu.

„V obdobích podávání daňových přiznání (leden daň z nemovitých věcí a březen daň z příjmů) bude možné rozšíření úředních hodin na základě zájmu veřejnosti," podotkla tisková mluvčí Finančního úřadu pro Plzeňský kraj Michaela Hošťálková. Finanční úřad v Horšovském Týně nyní sídlí v budově radnice na náměstí, kam se přestěhoval z Domažlické ulice v únoru letošního roku.

Horšovskotýnské pobočce hrozilo ještě v minulém roce zrušení a daňoví poplatníci by tak museli dojíždět na finanční úřad do Domažlic.

Poplatníci si stále častěji vyřizují záležitosti elektronicky a finanční správa se proto vloni chystala zrušit 23 územních pracovišť, aby ušetřila přibližně 100 milionů korun. Důvodem byla neefektivnost poboček, které mají méně než 11 zaměstnanců.

Obcím se to však nelíbilo a v září se nakonec starostové v čele s předsedou Svazu měst a obcí Františkem Luklem dohodli s ministrem financí Andrejem Babišem na kompromisu s tím, že se provoz omezí a počet zaměstnanců bude zredukován.

Finanční úřad v Horšovském Týně od 23. května zajišťuje zejména následující činnosti:

Příjem veškerých podání, poskytování součinnosti občanům (při podávání daňových přiznání a žádostí), poskytování informací ve věcech daní, zejména daně z příjmů fyzických osob, daně z nemovitých věcí a daně z nabytí nemovitých věcí, dále pořizování a ověřování výpisů z digitalizované části spisu, příjem žádostí a vydávání potvrzení o stavu osobního daňového účtu a distribuci daňových tiskopisů. Daňové spisy budou uloženy na Finančním úřadě v Domažlicích, nahlížení do nich však bude možné po dohodě.