Přes 680 zapojených škol si letos vybírá z nabídky tří filmů, které se tematicky vztahují k výročí sametové revoluce a fenoménu emigrace.

Do projektu se zapojily základní školy z Poběžovic, Klenčí a domažlické gymnázium.

„Pro kulaté výročí pádu železné opony jsme připravili nový film nazvaný 1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu. Společně s publikací Emigrace a život v exilu přibližuje téma emigrace, které zůstává dlouhodobě poněkud stranou pozornosti a není předmětem širší společenské debaty. Naše moderní dějiny jsou přitom mimo jiné dějinami útěků a vyhánění. Jsem přesvědčen, že připomenout exil je v souvislosti s výročím konce komunistické diktatury na místě,“ říká ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách ze společnosti Člověk v tísni Karel Strachota.

Dále si školy budou moci vybrat dokument Největší přání 1989 či snímek 1989: Z deníku Ivany A.

V Poběžovicích se promítal film 1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu již dnes. Stejný film budou moci zhlédnout studenti domažlického gymnázia v pondělí 11. listopadu. Jako host tam přijede Jaroslava Wollerová. V Klenčí pod Čerchovem se pak bude promítat některý z filmů v pátek 15. listopadu, kdy žáky navštíví bývalý emigrant Jiří Knížek.

„Považuji za zásadně důležité komunikovat s mladou generací o tom v jaké době jsem vyrůstal a žil v minulém režimu. Chci se podělit o svůj osobní příběh. Snažím se jim přiblížit souvislosti a zážitky tak, aby je mohli pochopit po svém a mohli si udělat svůj názor, i si vážit možností, které jim život ve svobodě nabízí," říká herec Jan Potměšil, který navštěvuje školy zapojené do projektu.

Beauty Cup se uskutečnil v pondělí 4. listopadu v domažlickém MKS.
Beauty Cup v Domažlicích