Občané Chodova se už od září snaží pomoci fence a pěti štěňátkům chesapeake bay retrívra, která jsou majetkem Jiřího Knoppa z Chodova. Ten se však podle občanů o zvířata nestará a ta trpí na mrazu, v bahně, v dešti, jsou hladová a bezmocná.

„V září letošního roku jsme požádali veterinární správu v Domažlicích o vyšetření případu porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání č 246/ 1992 Sb. u majitele Jiřího Knoppa. Je konec listopadu a stále se jedná,“ uvedla za občany Chodova Ludmila Vesecká. Krajská veterinární správa Plzeň a odbor životního prostředí domažlické radnice přislíbili, že případ prošetří a dosáhnou nápravy.

Na základě žádosti o prošetření případu a zjednámí náravy, byla u majitele psů provedena kontrola a byl zpracován protokol. Z konroly vyplynulo, že jsou psi řádně očkováni avšak nežijí zrovna v ideálních podmínkách. Na místě byla pořízena fotodokumentace a videozáznam. „Od Krajské veterinární správy Plzeň jsme dostali podnět na přestupek ve věci chovu psů pana Knoppa. Přestupek byl projednán a majitel psů byl uznán vinným a byla mu udělena pokuta,“ uvedla Lucie Císlerová z odboru životního prostředí v Domažlicích s tím, že případ je dále v jednání Krajské veterinární zprávy Plzeň, která dohlédne jestli byla zjednána náprava.

Sám majitel psů si však myslí, že se o své psy chová dobře. Je prý myslivec a potřebuje je na práci. Doma má celkem tři dospělé psy a pět štěňat. „Pokutu, kterou jsem dostal musím zaplatit, ať se mi to líbí nebo ne. Štěňata chci co nejdříve prodat, protože se o všechny starat nemůžu. Psi mají dostatek jídla a vody a to je pro mě nejdůležitější. Jsou to plemena zvyklá žít i na mrazu. Dnes si pro dvě štěňata přijdou. 2. prosince mi vyjde inzerát s nabídkou ostatních štěňat k prodeji,“ řekl nám Jiří Knopp z Chodova a poskytl nám své telefonní číslo 777 089 648 na které mohou případní zájemci o štěňata zavolat.

Fena chesapeake bay retrívra žije se svými štěňaty na malém zabláceném dvorku. Jejich jedinným úkrytem je polorozpadlá, ne příliš velká bouda. Občané Chodova mají na chov Jiřího Knoppa poněkud odlišný názor než sám majitel psů. „Ti psi jsou chudáci. Knopp trpí utkvělou představou, že je špičkovým chovatelem a nikdo mu to nevymluví. Má co dělat, aby uživil sebe, natož takovou smečku,“ řekl nám Jaroslav Veselý, jehož obchod s potravinami téměř sousedí s domem Knoppa.

„Určitě musím zmínit jednu důležitou skutečnost. Před pěti lety, po zveřejnění televizí Nova a Prima, bylo od nezodpovědného majitele Jiřího Knoppa odvezeno pět týraných psů do útulku, aby dostali šanci na šťastnější psí život. Bláhově jsme se tenkrát domnívali, že úřady zamezí opakování týrání dalších bezbranných tvorů zákazem chovu tomuto člověku. Bohužel se tak nestalo a situace se znovu opakuje,“ pokračuje Vesecká. Chodovským občanům je psů velmi líto, proto se ze všech sil snaží, aby bylo jednání co nejdříve zkončeno a zvířata přestala trpět. „Spolupráce se všemi je opravdu výborná, ale než si zákon najde cestu k týraným psům, nemusí se ji v takových podmínkách vůbec dočkat. Narodilo se jic celkem osm štěňat. Jedno už mělo štěstí a našlo teplý domov v Chodově. tři jsou již asi za ´duhovým mostem´. Zbylá štěňátka by tolik potřebovala teplý pelíšek, moře lidské lásky, pohlazení a plnou misku. Kdo máte srdce na pravém místě a toužíte po psí společnosti, pomozte jim, prosím,“ popisuje situaci ubohých zvířat Vesecká a pokračuje: „Nikdo nemá právo živé tvory týrat, takové jednání je nemorální a kruté. Každý, kdo vlastní zvíře je povinnen zajistit mu péči, pozornost a lásku.“