Čtveřice dobrodruhů se starými Feliciemi vyrazila o uplynulé sobotě ze Kdyně směr Čína.

Nejprve výpravu čekal rozhovor v rádiu v Českých Budějovicích, následně návštěva vinného sklípku v moravském Pavlově, inspirační výstava Dana Přibáně a jeho žlutých trabantů v Brně a následně už slovenská Bratislava.

Feldou do Číny Čtyři kamarádi ze Kdyně a Klatov (Jan Suastika, Ondra Šmolík, Jakub Rubáš a Dušan Makrlík) se vydali starými Feliciemi na dvouměsíční 20 000 km dlouhou cestu k hranicím Číny skrze 24 zemí Evropy a Asie. Více na www.feldoudociny.cz

Poté, co čtveřici při 'čůrací' zastávce skoro sežrali psi (zastávka to byla rychlá), dorazila výprava večer k prvnímu významnému cíli maďarskému jezeru Balaton:

BALATON

Rozbalíme stany, děláme večeři a načínáme pár lahví vína. Dušanovi je dnes 24 let a proto si jako dárek může pustit v rádiu své písničky ale jen na chvíli. Kolem druhé v noci si jdeme lehnout, nezdá se to, ale sezení za volantem je únavné.

Ondra se Suou (Jan Suastika) mají pro dnešní noc natažené hamaky mezi auty. Vypadá to krásně až na to, že v hamace ani jeden z nich nikdy nespal. Je to zajímavá podívaná a místy to vypadá, že se zamotají nebo vypadnou. Ale nakonec vše dobře dopadne a oba spokojeně usínají.

Vzbudí nás příjemný ranní ruch, který proráží slunko, a nabízí se nám nádherný výhled na Balaton. Vrháme se hladově na snídani a následuje ranní rozcvička, Suovo rituální holení hlavy, koupačka a odjezd směr Sarajevo v Bosně a Hercegovině. Pojedeme přes Maďarsko, Chorvatsko a přespíme v Bosně.

SARAJEVO

Navštívili jsme Sarajevo, a to především opuštěná sportoviště, která zbyla po ZOH 1984. Naprosto úžasný zážitek. Dále jsme se zastavili v Mostaru, kde jsme se málem nechali překecat a skočili z tamějšího mostu. A abyste furt neposlouchali, jak se vše daří, tak zatím: Sua ztratil občanku, v Chorvatsku na hranicích jsme postoupili kontrolu na drogy a v noci při hledání noclehu Šmolda zapadl s autem na pláži.

MAKEDONIE

Až doposud probíhaly hraniční kontroly naprosto bez problémů. V Bosně, Černé Hoře, Albánii… Makedonie je ale jiná. Právě nás na hranicích vyhmátli a „pozvali" na důkladnou kontrolu. Nedávno to byla právě Makedonie, která uzavřela hranice kvůli uprchlíkům, a i nadále jsou zde vyostřené pohraniční vztahy.

Za chvíli je půlnoc, jsme unavení z celodenního sezení za volantem a samotní pohraničníci působí, že by potřebovali přinejmenším kafe a základní pantomimický trénink takový 'poker face' jsme totiž dlouho neviděli. Těžko z jejich obličejů poznat, co zamýšlí a zda nebudou chtít zbytečně vyházet všechny zásoby, co si vezeme. Snad to proběhne poklidně… Držte nám palce.

Kde je výprava nyní?

ČR > Slovensko > Maďarsko > Slovinsko > Chorvatsko > Bosna a Hercegovina > Černá Hora > Albánie > Makedonie > Řecko > Turecko > Gruzie > Rusko > Kazachstán > Uzbekistán > Tádžikistán > Kyrgystán > Kazachstán > Rusko > Estonsko > Lotyšsko > Litva > Polsko > Německo > ČR

Zdroj: Feldou do Číny

U Balatonu.Zdroj: Feldou do Číny