Pět let vězení hrozí farmáři ze Staňkova Josefu Kazdovi za opakované týrání zvířat.

Domažličtí kriminalisté v úterý sdělili jednapadesátiletému muži podezření ze spáchání přečinu týrání zvířat. Kazda chová nejméně šestnáct kusů skotu, který nechává živořit v otřesných podmínkách.

„Zvířata jsou vystavena nepříznivým povětrnostním vlivům, pohybují se v prostředí s možností úrazu, v prostoru leží zbytky rezavých plechů, dráty trčící do prostoru, zbytky zrezlého kovového sloupku trčící ze země. Souvislá vrstva blátivé konzistence znemožňuje zvířatům ulehnout a znesnadňuje pohyb,“ popsala domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová s tím, že při kontrolách Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj v říjnu a v listopadu loňského roku se v prostoru vymezeném pro zvířata nenacházel žádný zdroj napájecí vody a vhodné krmivo.

Již v květnu minulého roku byl Kazda shledán vinným z týrání zvířat a odešel od soudu s trestem šestnácti měsíců odnětí svobody s podmíněným odkladem na tři roky a tříletým zákazem chovu dobytka. Ten však nedodržel a stádo krav nechal dál živořit v nevyhovujících podmínkách.

Za Kazdovo chování k hospodářským zvířatům mu Městský úřad v Horšovském Týně uložil pokuty, které nyní dosahují výše 97 tisíc korun. „Vzhledem k jeho majetkovým poměrům jsou však nevymožitelné,“ uvedl tajemník horšovskotýnského úřadu Emil Hofman.

Podle zákona má možnost farmáři týraná zvířata odebrat a umístit je do náhradní péče Městský úřad v Horšovském Týně, který byl údajně kritizován, že tak neučinil. Tajemník Hofman vysvětluje, že náklady spojené s přesunem zvířat a následnou péčí o ně hradí osoba, jíž byla zvířata odebrána. „Náklady se pohybují v šesticiferných číslech. Možná se to zdá zveličené, ale tyto náklady si nechal spočítat příslušný soud. Hradit je má chovatel a protože ten platit nic nebude, musí je hradit ten, kdo to nařídil, a jak dlouho? Proto činíme takové kroky, které by řešily i samotný vlastnický vztah ke zvířatům,“ vysvětlil tajemník.

Úřad dlouho neúspěšně usiloval o zahrnutí týraných zvířat do exekuce. „Farmář vždy uplatňoval, že dobytek je předmětem jeho podnikání a z tohoto důvodu mu vždy soud na základě zákonných ustanovení vyhověl a dobytek z exekuce vyřadil,“ vysvětluje Hofman. Loni v srpnu však živnostenský úřad v Horšovském Týně vydal rozhodnutí o zákazu činnosti týkající se chovu hospodářských zvířat a na dobytek mohla být konečně uvalena exekuce.

„To se nám jako oprávněnému nakonec podařilo a byla nařízena dražba. Den před jejím konáním se pan 'farmář' odvolal a opět jsme stáli na začátku. Dnes je nám již znám výsledek odvolacího procesu. Odvolací soud panu farmáři nevyhověl. Doufáme, že nedojde k žádným dalším průtahům a dražba bude nařízena. Pak půjde jen o to, aby se našel dražitel a dobytek byl vydražen. Tím změní vlastníka a předpokládám, že prostředí, do kterého přejde, bude zcela odlišné od stávajícího,“ věří tajemník.