„Od sedmé hodiny v úterý 13. května bude opět zdravotní sestra před naší ordinací rozdávat časové lístky na vyšetření, aby pacienti nemuseli čekat ve frontě," předesílá lékař Bohumil Černý.

Po kolikáté se jejich ambulance, kde pracuje s kolegou Josefem Volákem, takto přidává k Evropskému dni melanomu? „Přesně si to nepamatuji, ale myslím si, že tato vyšetření děláme asi popáté," odpovídá lékař.

Zjistili v ambulanci během těchto bezplatných prohlídek závažné onemocnění kůže? „Určitě. Přesný počet za ty roky nevím, ale asi po dvou letech, kdy jsme se k akci pořádané k Evropskému dni melanomu připojili, jsme zhodnotili, že význam rozhodně má. Jak říkám: kdybychom jediného člověka s melanomem během ní objevili, stojí to za to. I když na druhé straně je pravda, že den slouží hlavně k tomu, aby se lidé seznámili s touto problematikou," podotýká.

Podle jeho slov není vyšetření nepříjemné. „Lidé nemusejí mít obavy, neboť nemusejí při vyšetření polykat žádné nepříjemné věci. Vyšetření provádíme jednoduchou metodou, s jejíž pomocí se dá zjistit nádor, který patří mezi nejzhoubnější," upozorňuje.

Člověk by měl mateřská znaménka pravidelně sledovat.

„Rozhodně by ho měla k lékaři přivést změna barvy či velikosti znaménka, zejména pak rychlost těchto změn. Máme několik pacientů, kteří měli zhoubný nádor na zádech a zachránily je manželky, které je k nám poslaly. Zajímavé je, že opačně to tolik nefunguje," připojuje lékař s tím, že v ordinaci mají nový výkonný laser a pokud po vyšetření shledají, že znaménko není rizikové, mohou si je pacienti po dohodě nechat odstranit. „Oproti klasickému odstraňování nezůstává často při použití laseru v místě znaménka jizva, nebo je pouze malá," ujišťuje.

Pokud by náhodou z časových důvodů na některé zájemce v úterý nepřišla řada, rozhodli se chirurgové pro stejné řešení jako vloni.

„Koho nestačíme vyšetřit během úterních ordinačních hodin, přesuneme ho na následující týden," zakončil doktor Černý.