„Tehdy to musela být pro Nevolice převratná událost. Taková si zaslouží malou oslavu a to my v Nevolicích máme rádi,“ řekl s úsměvem starosta Nevolic Josef Velek a doplnil, že všichni bohužel víme, jak vypadá stav bez elektřiny. „Naštěstí v dnešní době se můžeme spolehnout ještě na naše mobily,“ doplnil.

Elektrifikace Nevolic započala před sto lety v září 1920. Už tehdy byl rozpočet značný, a to 160 tisíc korun. Poprvé se v obci rozsvítilo 28. prosince. Světla si ale místní moc neužili, protože necelý měsíc poté, 18. ledna 1921 přišel silný vichr, který strhal vedení do Domažlic.

Ilustrační foto.
Navýšení úvěru poslouží jako rezerva

Spolehnout se tehdy na mobil samozřejmě možné nebylo, co ale možné bylo, tak šizení materiálu. Tehdejší starosta nedodržel podmínky elektrifikace a vyměnil předepsané měděné dráty za hliníkové, jak dokládá zápis v obecní kronice. „Opravu musil hradit sám ředitel ze svého,“ je dodáno v kronice.

Co se týká oslavy elektrifikace, zahájily ji stylově nevolické děti, a to právě již zmíněnou písničkou Elektrický valčík. Před publikum nastoupily v malých buřinkách a se vzezřením Charlieho Chaplina zazpívali celou skladbu. Pak je vystřídala Dupalka. Protože šlo ale o oslavu elektrifikace, byly tu k dispozici hned dvě atrakce. První byla v podobě části původního elektrických rozvodů vystavených před budovou obecního úřadu a druhá představovala elektromobil, kterým se mohli místní na zkoušku svézt do Tlumačova a zpět.