Několik desítek metrů od česko-bavorské hranice tak vedle sebe sousedí nový památník vedle památníku "I ty otevři hranici", který byl odhalen 15. září 2022 připomínající pád železné opony. Obě připomínky stojí u komunikace, která slouží jako cykloturistická trasa i stezka pro pěší.

Účastníky slavnostního ceremoniálu pozdravili starosta města Furth im Wald Sandro Bauer a jeho domažlický kolega Stanislav Antoš. „Evropská unie je společenství lidí mnohdy velmi blízkých mající samozřejmě i své těžkosti a problémy jako každé jiné lidské počínání. Výhody jsou však nezměrné a je nesmírně potěšitelné, že se náš kontinent dokázal sjednotit. Je důležité, aby prosperita, možnost navštěvování se a například i společné vzdělávání mohly pokračovat v mírovém stavu, když vidíme, jak těžké výzvě na východě musíme nyní čelit," uvedl domažlický starosta.

Miroslava Kubátová s obhájcem Rostislavem Netrvalem u Okresního soudu v Klatovech.
Vedoucí finančního oddělení prodávala kokain a extázi. Vyvázla s podmínkou

„Nebýt toho, že se nám při přechodu hranice v mobilním telefonu mění signál různých operátorů, tak bychom si ani neuvědomili, že jsme přejeli z České republiky do Německa nebo naopak," poznamenal hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták k současnému stavu svobodného cestování v kontrastu se vzpomínkou na mnohakilometrové fronty kamionů, které blokovaly právě v okolí Folmavy plynulou dopravu v době před vstupem do společného evropského prostoru.

Přínos spolupráce lidí z obou stran hranice vyzdvihl také poslanec a starosta Klatov Rudolf Salvetr. „Výhody otevřené hranice nabývají na síle ve chvíli, kdy se potkávají z obou stran hranice starostové malých i větších obcí, ředitelé škol, sportovních klubů i kulturních spolků mající za sebou celou řadu úspěšných projektů. Jsou to ti, kteří naplno využili šance, které otevřené hranice dávají a propojili život lidí v Česku a Bavorsku. To je ten největší vklad v době, kdy Evropa nežije zrovna lehké období, který můžeme předávat dál dalším generacím - tyto možnosti a šance nejen uchovávat, ale rozvíjet a předávat dál," řekl poslanec Salvetr.

Ukrajinci Anatolii Palchei (vpravo) a Dmytro Korniev u Okresního soudu v Klatovech.
Cizinci, kteří zbili muže do bezvědomí, napodruhé už trestu neunikli

Zemský rada okresu Cham Franz Löffler uvedl, že současná otevřená Evropa nemá vše navždy jisté a je zapotřebí o její trvání stále usilovat.

Mezi čestnými hosty slavnosti byli také europoslanec Christian Doleschal, vedoucí zastoupení Evropské komise v Mnichově Wolfgang Bücherl, starostové řady obcí z obou stran hranice, zástupci škol, spolků a společenských organizací.

Součástí programu byla i vystoupení žáků Základní umělecké školy Jindřicha Jindřicha v Domažlicích.