Celkem 523 osob, z toho 287 cizinců ze zemí mimo schengenský prostor, zkontrolovali zástupci Inspektorátu cizinecké policie (ICP), Celního úřadu a Úřadu práce v Domažlicích během úterka při policejní akci Pobyt. Na služebně ve Folmavě skončily dvě Ukrajinky.

„Nemám doklady a neumím moc česky. Zavolám šéfovi,“ řekla policistům jedna z žen při kontrole v ubytovacím zařízení ve Kdyni, jíž byl náš Deník přítomen.

Její mladší kolegyně se rozplakala. Důvodem byl fakt, že ani jedna z cizinek neměla u sebe pas ani jiný doklad totožnosti, jímž by se mohla prokázat.
„Pas musíte mít vždy u sebe,“ poučoval plačící dívku policista, zatímco její starší kolegyně volala mobilním telfonem ´šéfovi´. Ten slíbil, že okamžitě přijede, ale nakonec obě ženy musely jet policejním vozem na Inspektorát cizinecké policie Domažlice se sídlem ve Folmavě.

„Během dne jsme se zaměřili i na dva mezinárodní rychlíky. Prvním byl Albert Einstein jedoucí z Domažlic do Plzně, druhým Jan Hus z Plzně do Domažlic. Ve vlacích bylo celkem zkontrolováno 370 osob, z nichž 240 byli cizinci,“ sdělil Deníku zástupce vedoucího ICP Domažlice Jiří Brož s tím, že se zaměřili na dodržování pobytového režimu cizinců na území ČR, dále pak na kontrolu cizinců na úseku zaměstnanosti. Mimo to brali na zřetel i pátrání po osobách, a to vyhlášené nejen v Česku, ale i jako schengenské vnitrozemské pátrání.

Na Domažlicku policisté z tohoto důvodu navštívili tři firmy v Holýšově a Stráži, dvě ubytovny v Domažlicích a Kdyni. Na území Domažlic, Kdyně a Horšovského Týna bylo kontrole podrobeno do úterní půlnoci také 11 heren, na Folmavě pak dva noční kluby, a jedna čerpací stanice.
Zajímalo nás, jaká pochybení kontrola zjistila.

„Bylo zaznamenáno sedm přestoupení pobytového režimu cizinců, zjištěna osoba evidovaná v pátrání v rámci schengenského prostoru a dvě ženy, jež nemohly v místě ubytování prokázat totožnost,“ vypočítal Brož.

„U dvou státních příslušnic Ukrajiny, které u sebe neměly doklady, se jednalo o přestupek. Dodatečně tyto doklady ve Folmavě předložil jejich zaměstnavatel,“ uvedla ke zjištění kontrolních orgánů mluvčí Oblastního ředitelství Služby cizinecké policie Plzeň Ilona Vaníčková.

Zajímalo nás, jak si vede Domažlicko ve srovnání například s dalšími v úterý kontrolovanými regiony západních Čech.

„Na Chebsku kontrola zjistila dva Vietnamce bez dokladů. Přestože byly doklady dodány následně, posuzují se oba případy jako přestupek. V Plzni kontrola dopadla vietnamskou příslušnici, která se na našem území pohybuje neoprávněně. Okamžitě bylo zahájeno řízení o jejím správním vyhoštění. K soudu dnes putoval i zadržený Slovák, vedený v celostátním pátrání. Kontrola dále odhalila v Plzni dvě příslušnice Slovenska, po nichž pátrají tamní justiční orgány, a jsou proto vedeny v Schengenském informačním systému,“ odpověděla Deníku mluvčí cizinecké policie Vaníčková.