Nejprve výstup na Čerchov, pak posezení v hotelu Výhledy. Tak oslavili v sobotu kulaté výročí skutečného, nikoliv formálního partnerství členové SDH Chodov a FFW Hocha.

„Tady jsme ten, jak se říká, ´freundschaft´ před 20 lety upekli. Vůbec to není znát, akorát ti mladí ještě nebyli na světě. Chtěl bych doufat, že za 20 let, za 30 či za 50 roků se tu zase sejdou členové hasičského sboru Hocha s našimi chodovskými a budou slavit další výročí,“ uvedl mimo jiné místostarosta SDH Chodov Eduard Sýkora.

„Eduard tady řekl, že 22. dubna 1990 jsme se poprvé sešli. Tehdy si nikdo nepomyslel, že přátelství bude trvat tolik let. Jsme jediný sbor z okolí Waldmünchenu, jemuž přátelství s českými hasiči vydrželo a stále se setkáváme. Pamatuji si dobu, kdy jsme se poprvé sešli u nás a každý si musel zaplatit své pivo. Dnes už je to jinak a chtěl bych poděkovat za to, že se stále setkáváme, a chtěl bych, aby tomu bylo i nadále,“ opáčil za FFW Hocha Anton Ruhland.

Starosta obce Chodov Jan Etzl pak připnul na prapory obou sborů pamětní stuhy. Následovalo předání dvou zarámovaných diplomů od bavorských hasičů chodovským, ti na oplátku vyznamenali kolegy, kteří s nimi před 20 lety uzavírali přátelství, medailí Za zásluhy.

„Dostalo ji pět hasičů z Hochy, kteří stáli na začátku našeho partnerství,“ říká starosta chodovských hasičů Petr Mleziva s tím, že Chodovští si dokonce u sousedů ´udělali odbornost´, takže mohou v případě potřeby zasahovat u požárů v Německu.

„Naše přátelství nespočívá jen v tom, že se vzájemně účastníme výročních schůzí, u nás valných hromad. Kolegy jsme vzali k profesionálům do Domažlic i na polygon do Plzně. My jsme naopak s nimi byli u hasičů ve Furthu, Chamu a Schwarzenfeldu,“ doplnil Sýkora a dodal, že čas od času se sejdou nejen na kuželkách, ale třeba i na pivě.

#nahled|https://g.denik.cz/16/2d/ftg_0609_vyhledy_hasici26_mrnous.jpg|https://g.denik.cz/16/2d/ftg_0609_vyhledy_hasici26.jpg|Ze slavnostního setkání hasičů z SDH Chodov a FFW Hocha na Výhledech.#