Ženy na sobě měly sváteční kroje, které jinak nosí do kostela. „Máme ještě lepší, ale ty si bereme jenom na svátky, jako třeba Vánoce nebo Boží tělo,“ vysvětlila Anna Jírovcová. Její dvaadevadesátiletá maminka se z Nového Klíčova přestěhovala do Mrákova, aby mohla bydlet s rodinou. „Mám se dobře. Natrhali mi šípky, takže je oberu a uděláme z nich marmeládu,“ nastínila Marie Mlezivová část svého odpoledního programu. I ve svém věku se snaží přiložit ruku k dílu. Do volební místnosti na mrákovský obecní úřad s ní přišla i Anna Hrušková.

Ještě předtím, než hlasovala, předala pětičlenné volební komisi dva koláče. „Dostala jsem švestky, tak jsem si řekla, že jim udělám něco ke kávě. Od rána jsem měla fofry, ale naštěstí jsem to všechno stihla. Doktor mi doporučil, aby trochu zvolnila, ale dokud mi nohy slouží, tak je to dobré,“ myslí si Anna Hrušková. Těsně před odchodem se ještě oblékla do kroje, což jí zabralo asi pět až osm minut. „Jenom to na sebe nahodíte. Základem je si všechno dobře připravit a oblečení rozložit. Pak už stačí si přežehlit zástěru a můžete vyrazit. Při svátcích je to ovšem náročnější,“ porovnala.

Volby do poslanecké sněmovny začaly ve čtrnáct hodin i na Domažlicku. V obci Mrákov čekali na otevření volební místnosti tři místní obyvatelé a za prvních 30 minut dorazilo volit několik desítek lidí.
První volební den: v Mrákově za hodinu odvolilo 70 lidí

Čtveřici krojovaných žen uzavírala Jiřina Růžková. „Správně bychom měly mít na hlavách ještě šátky, jako paní Mlezivová. My je máme položené na ramenou, protože jinak vypadáme starší,“ vtipkovaly kamarádky.

V Mrákově včera zažívala volební komise nápor. Už před čtrnáctou hodinou čekali před obecním úřadem první nedočkavci. Za dvě hodiny se k urnám dostavilo 148 lidí. V obci, kam spadají Starý a Nový Klíčov, Mlýneček a ještě Smolov, může tentokrát hlasovat celkem 891 obyvatel.