Podle pedagogů je nesmyslné, aby se dítě, kterému výuka cizích jazyků obecně nejde, učilo ještě jazyk další. „Myslím si, že když žáka jazyk nebaví a nemá pro něj vlohy, z hodiny si stejně nic neodnese. Naopak je to pro něj zátěž, a ta hodina by se měla využít smysluplně,“ řekla učitelka anglického jazyka z Plzně Lada Borárošová. „Podle mého názoru chtějí děti, kteří se další jazyk učí, hodně cestovat, studovat či pracovat v zahraničí. Žáci, kteří si druhý jazyk nezvolili, by měli mít místo toho možnosti, jak by se dále rozvíjeli,“ míní učitelka. Připomněla školství v Anglii, kde se děti už na základním stupni škol profilují výběrem vedlejších předmětů. „Pomohlo by to žákům, kteří se chtějí v budoucnu věnovat řemeslu. Otázkou však je, jak by na tom byly školy s kapacitou,“ dodala Lada Borárošová. Uvedla, že by hodiny druhého jazyka nenahrazovala třeba češtinou nebo matematikou. "To by mi přišlo spíše jako doučování,“ uzavřela.

Vizualizace nového bazénu.
Podívejte se, jak bude vypadat nový bazén v Plzni na Borských polích

Zrušení povinného druhého jazyka by uvítala i Hana Stýblová, ředitelka základní školy v Plzni Božkově a viceprezidentka Asociace ředitelů základních škol České republiky. „Některým dětem stačí jeden jazyk a je pro ně důležité, aby jej zvládly dobře. Je zbytečné, aby se žáci učili dva jazyky a uměli jen jeden. Ty hodiny by se pak mohly přidat na výuku hlavního jazyka. Zatím to však není definitivní, myslím, že se o tom bude ještě hodně diskutovat,“ reagovala na dotaz Deníku Stýblová.

Stejný názor má i ředitel přeštické základky Petr Fornouz, který by zrušení povinnosti uvítal. „Žáci, kteří se chtějí jazykům věnovat, si další řeč stejně zvolí. Pro ostatní, kterým řeči nejdou, je to jen zátěž. Záleží ale na tom, čím budou tyto hodiny nahrazeny. Přikláněl bych se k hodinám hlavního jazyka nebo češtině,“ sdělil Fornouz.

Reformu naopak nepodporují některé osobnosti ze světa obchodu. Argumentují tím, že reforma by se nejvíce dotkla němčiny, protože angličtina je na českých školách nejrozšířenější hlavní jazyk. Tím pádem by to poznamenalo česko-německé obchodní vazby. „S ohledem na intenzivní česko-německé hospodářské vztahy zůstanou v budoucnosti nevyužité šance a příležitosti pro jednotlivce i podniky z obou zemí. Většina našich podniků dnes kromě technického know-how očekává i komunikační dovednosti a dobré znalosti cizích jazyků – především němčiny jako druhého cizího jazyka. Ta pomáhá budovat důvěru při jednáních, zvyšuje kariérní perspektivu, flexibilitu i šanci na úspěch,“ zmínil Bernard Bauer, výkonný člen představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory.

Radost plzeňských fotbalistů ze vstřeleného gólu Beauguela do sítě Hradce Králové, 11. května 2022.
PODÍVEJTE SE: Góly, emoce z mistrovské sezony Viktorie Plzeň