„V průběhu stabilizačních prací byly zjištěny významné defekty provozní bezpečnosti zmíněného stromu v takové míře, že pouhá stabilizace sekundární koruny by byla neúčelná," popsal odborný arborista Tomáš Ridel z firmy Dozapo. Ta začala stabilizační řez provádět  na základě doporučujícího odborného posudku.

Ve středu ráno však na pracovníky čekalo velké překvapení. „Celý kmen se již při pouhém odřezávání větví v horních partiích koruny výrazně chvěl. S přihlédnutím k masivnímu napadení dřevokaznými houbami a probíhajícímu rozpadu kmene jsme práce zastavili," dodal Ridel.

Přímo na místě pak kompetentní lidé  – místostarosta města, ředitel Domažlických technických služeb (DTS) a vedoucí referátu životního prostředí rozhodli o zastavení stabilizačního řezu a zahájení postupného kácení.

„Pomohli nám profesionální hasiči, kteří disponují výsuvnou plošinou o délce 27 metrů. Ta naše je o pět metrů nižší," konstatoval ředitel  DTS Jaroslav Zavadil.

Na místě zůstal zhruba šestimetrový pahýl. V pondělí se při další poradě rozhodne, zda bude odstraněn i ten či existuje šance na jeho záchranu.

„Pro zachování bezpečnosti této vrby by přicházelo v úvahu ponechání zastřešeného torza kmene v maximální výšce 3 – 4 metry a jeho následná každoroční kontrola," domnívá se arborista Ridel.

Pod zhruba 60 let starým stromem je umístěn jeden z herních prvků, které jsou rozesety po školní zahradě. Přímo kolem vrby vede chodník, po kterém každý den procházejí děti se svými rodiči do mateřské školy, která je součástí školního komplexu.

„Chodíme tudy dvakrát denně. Naštěstí vrba na nikoho nespadla. Ještě na tom asi nebyla  katastrofálně, když přežila silný vítr z minulého týdne, ale jako matka jsem ráda, že bude odstraněna, pokud hrozí tak velké riziko," uvedla maminka jednoho z předškoláků, který do tuto mateřskou školu navštěvuje už druhým rokem.