Symbol Halloweenu, který se dlouhá léta slavil především na západ od nás, už můžete najít v leckteré české domácnosti.

Mezi tradičním dušičkovým zbožím se v obchodech objevují i halloweenské ozdoby a v ´zeleninách´ šly na dračku dýně.

„Největší zájem je o velké dýně, na ty se lidi chodili ptát pořád. Bohužel se ale letos neurodily, bylo jich málo,“ uvedla Emilie Bočanová, majitelka obchodu se zeleninou a ovocem na domažlickém náměstí. „Prodávali jsme i malé ozdobné dýně, ale ty už tolik na odbyt nešly. Děti totiž chtějí velkou dýni, aby si ji mohly samy vydlabat,“ poznamenala Bočanová. Halloweenské dýně prodávala i v keramické podobě jako svícny, o ty byl zájem také menší. „Halloween je spíš pro mladé a pro děti. Starší lidé dál slaví Dušičky a kupují věnce a košíčky na hroby.“

Radovánky na přelomu října a listopadu organizují dospělí především pro děti. Halloweenské party se tak dnes uskuteční například v Draženově, na Pile – Šnajberku, nebo v Hostouni, kde se pro děti chystá procházka strašidelným lesem.

Do masek se převléknou i děti v Horšovském Týně, a to už potřetí. „Halloween párty pořádáme od 14 hodin v hasičárně pro všechny děti, které přijdou, nemusí být vůbec u hasičů, ale musí mít masku a lampion,“ sdělila Blanka Triščová a pokračovala: „Připravujeme pro ně různé soutěže, hry a diskotéku. Po setmění se pak vydáme s lampiony na průvod přes park k zámku, kde se společně vyfotografujeme.“ Vstupné na akci je deset korun.