Porota letos vybírala z 19 nominovaných a kategorii sportovní a volnočasové stavby vyhrála právě klenečská budova.

„Titul získává nejen za bezchybnou rekonstrukci objektu v památkové zóně, ale i za vlastní špičkovou expozici. Autorům se podařilo bezvadně uvést do souladu prezentaci přírody a výtvarné i technické řešení v historické budově," zdůvodnila porota.

Dům přírody je jedinečnou expozicí, která reflektuje vývoj krajiny Českého lesa. Je instalovaná v nově zrekonstruovaném objektu Staré pošty. Ten je stavbou z druhé poloviny 17. století, která sloužila k účelům poštovnictví na stezce z Prahy do Regensburgu. Při citlivé přestavbě došlo k zachování většiny prostor, kde jsou i po rekonstrukci použity původní materiály.

„Je to obrovský úspěch nejen pro nás, ale pro celý tým, který na rekonstrukci od samého začátku pracoval. Myslím si, že jde o důstojné ocenění, které si Dům přírody zaslouží," řekl starosta Klenčí Jan Bozděch. „Věřím, že se nyní zvýší prestiž domu, možná i jeho návštěvnost. Zároveň ocenění bereme i jako určitý závazek, protože to znamená, že budova je ve své kategorii významná i v rámci celého kraje," dodal.

Dům přírody Českého lesa:

Cena: 23 milionů korun

Projektant: Atelier VAS – architektonický návrh:
Ing. arch. Petr Sladký
Ing. arch. Martin Kraus
Ing. arch. Jan Zákostelecký
Sladký&partners s.r.o. – generální projektant

Zhotovitel: Ing. Oldřich Kovařík – LUKANUS Stav

Investor: Městys Klenčí pod Čerchovem