VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Důležité je zachovat identitu knihy, říká restaurátorka

Čečovice –Restaurátor knižních a listinných památek musí být knihařem, truhlářem i kovářem

7.9.2011 2
SDÍLEJ:

Milana Vanišová, vedoucí oddělení restaurátorství a konzervátorství Vyšší odborné školy grafické a Střední průmyslové školy grafické v Praze ukazuje faksimili, kterou vyrobili její žáci.Foto: Deník/ Stanislav Šebek

Prostory staré zámecké sýpky byly ideálním prostředím pro výstavu týkající se především restaurování a konzervování historických knih, listinných památek, rukopisů a tisků. Výstavou prací studentů Vyšší odborné školy grafické a Střední průmyslové školy grafické v Praze nás provedla Milana Vanišová, vedoucí oddělení restaurátorství a konzervátorství.

„Během prvních dvou let studia se naši studenti musejí naučit i knihařskému řemeslu,“ vysvětluje Vanišová a ukazuje některé z prací jejích svěřenců – repliku knihy z období gotiky s vazbou z pravého pergamenu zdobenou knoflíky a vyšíváním či knihu s vazbou z tuhé hověziny s ozdobnými rytinami a ochranným kováním. „Restaurátor knih musí být i truhlářem a kovářem, musí si dělat všechno sám,“ říká Vanišová.

Aby vzácné a staletí staré písemné památky studenti poznali do hloubky, učí se kaligrafii, studují historické písmo a napodobují je na autentických materiálech, jako je například pergamen. Vytvářejí i kopie celých středověkých rukopisů. Při vytváření knih a rukopisů je přitom prostor i pro volnou tvorbu, kde lze zapojit vlastní fantazii.

A jak takové restaurování historické knihy probíhá?

„Nejprve se provádí restaurátorský průzkum, poté fotodokumentace a popis poškození. Následně musí být schválen restaurátorský záměr a teprve poté se může přistoupit k restaurátorskému zásahu,“ popisuje Vanišová a připomíná, že restaurátor se musí řídit určitým etickým kodexem, zachovat identitu knihy, nic nepřidávat a pouze se snažit vrátit jí do původního stavu.

Samotný restaurátorský zásah se pak skládá z aktivit jako je demontáž knižní vazby, mechanické čištění, mokré čištění vhodně zvolenými procesy, oprava poškozených míst, lisování, vyrovnávání, šití, rekonstrukce knižní vazby, patinování a další. Veškeré zásahy přitom musí být podrobně popsány a zdůvodněny v nezbytné restaurátorské dokumentaci.

Na panelech v čečovickém zámku byl podobně přiblížen například proces restaurování Melantrichovy bible, Špalíčku – sbírky kramářských písní či historického atlasu zvířat.

Výstava rovněž ukázala, že studenti pražské školy se nevěnují pouze písemným památkám, ale i restaurování keramiky, textilu či pečetí.

Autor: Stanislav Šebek

7.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Domažlická dudácká muzika vystoupila ve Vatikánu.

Domažličtí muzikanti vystoupili ve Vatikánu

Radar. Ilustrační foto.

V Nové Vsi umístí radary

BMW bude v Karlovarském kraji stavět polygon za čtyři miliardy

Karlovarský kraj – První vývojový areál společnosti BMW Group ve východní Evropě pro testování autonomních vozidel vznikne v Karlovarském kraji. Areál, který představuje investici ve výši tříciferných hodnot v milionech eur, neoficiálně se hovoří v přepočtu až o čtyřech miliardách korun, nabídne několik stovek nových pracovních míst.

Prostitutky zmizí nadobro i z Valchy

Domažlice – Poslední místo v katastru Domažlic, na kterém bylo vyhláškou tolerováno nabízení a poskytování sexuálních služeb, padlo.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Porvali se na večírku

Holýšov – Hned několikrát museli vyjíždět záchranáři a policisté do kulturního domu v Holýšově během noci z pátka 8. prosince na sobotu 9. prosince.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT