Proti nadměrným dávkám ultrafialového záření bychom se měli hlavně při ostrém slunci chránit kvalitními slunečními brýlemi.

Podle odborníků však nepřetržité nošeni tmavých brýlí není příliš vhodné.

„Každý se řídí především svým pocitem. Není třeba nosit sluneční brýle stále, protože člověk se může stát světloplachým, ale to samozřejmě opět záleží na každém jedinci a jeho citlivosti na světlo,“ říká domažlická oční lékařka Sylvia Svatoňová.

Při výběru slunečních brýlí je třeba klást důraz hlavně na jejich kvalitu a funkčnost.

„Je pravda, že pro zákazníky je při nákupu slunečních brýlí na prvním místě módní trend a to, jak v brýlích vypadají. Na druhou stranu si mnozí nechají poradit,“ uvádí Pavel Stauber, vedoucí jedné prodejny brýlí v Domažlicích.

Co je tedy při výběru brýlí proti slunci nejdůležitější?

„Každé sluneční brýle musí mít dnes stoprocentní UV filtr. Aby splňovaly svoji funkčnost, měly by mít polarizační vrstvu, která zabraňuje oslňování očí nežádoucími odlesky od kovových či skleněných ploch, nebo například od mokré silnice, na kterou svítí slunce. Vždy je lepší pořídit si brýle kovové, protože jdou upravit podle potřeb zákazníka,“ vysvětluje Stauber.

„Pokud mohu něco doporučit, jsou to samozatmavovací brýle. Ty si může nechat udělat i ten, kdo nemá žádné dioptrie. Jsou dnes již vyráběné v takové kvalitě, že jejich skla velmi rychle změní intenzitu zabarvení. Pak se nemůže stát, že by měl člověk příliš tmavé brýle třeba v místnosti,“ dodává oční lékařka.