Muzika proto zněla i na jeho pondělních narozeninách, kdy známý zpěvák a dudák z Domažlic oslavil 90 let. „Je to moje medicína, která mi stále přináší radost,“ řekl.

Rodina pro jubilanta připravila překvapení. Na zahradu jeho domu dorazila v komorním složení Konrádyho dudácká muzika a zahrála mu oblíbené písně. „Na úvod zazněla chodská polka. Pak skladba pro vozembouch, kterou jsem sám napsal. Vyzvali mě, abych se k nim připojil a měl sólo na vozembouch. Moc mě jejich návštěva potěšila a dojala,“ zhodnotil. Se svými kolegy si totiž kvůli opatřením proti šíření koronaviru už skoro rok nezahrál. „Neuvěřitelně mi to chybí. Stejně jako Chodské slavnosti,“ přiznal.

Radost měl nejenom z muzicírování, ale i ze společného daru od příbuzných. Dostal nový mobilní telefon. „Toužil jsem po něm, protože rád fotím a natáčím videa. K technice mám blízko, vždyť jsem se vyučil radiomechanikem,“ uvedl. S oblibou zachycuje přírodu i různé události. „Třeba pravnučce z Prahy jsem na její narozeniny natočil a sestřihal video, ke kterému jsem přidal hudbu,“ doplnil.

Antonín Konrády vyrůstal v muzikantské rodině, kde snad každý ovládal alespoň jeden hudební nástroj. Jeho dědeček a strýc, oba Jakubové, začali po druhé světové válce vyrábět dudy. Originální kousky šly do celého světa. „V té době jsem byl zapálený do swingové muziky, kterou jsem slyšel od Američanů. Před vojnou mi ale strýc řekl, ať se naučím pořádně raději na dudy, protože na vojně možná nikdo takový nebude. A měl pravdu,“ vyprávěl.

HRÁL TAKÉ PRO ŘEDITELE BBC

Nástroji brzy úplně propadl a vytvořil se svým dlouholetým kamarádem Zdeňkem Bláhou dudácké duo. „On byl taky takový divoch jako já. Neuvěřitelně nás hraní bavilo, a tak jsme před šedesáti šesti lety založili Konrádyho dudáckou muziku,“ vracel se v čase.

Úspěch měli v tuzemsku i v zahraničí. Kapela například v roce 1957 vyhrála v Moskvě na mezinárodní soutěži zlatou medaili, duo ještě získalo stříbrnou. O osm let později si Antonín Konrády odvezl z Anglie první cenu z mezinárodní soutěže hráčů na lidové nástroje. „Následující rok nás jako soubor pozvali do Velké Británie znovu. A ředitel BBC nás tehdy požádal, abychom mu zahráli na soukromém večírku,“ vzpomínal.

Konrádyho dudácká muzika, v níž vystupují také jeho děti i vnoučata, dlouhodobě spolupracuje s plzeňskou pobočkou Českého rozhlasu. V tamějším studiu už natočila více než 600 písní. A chystá se na další. „Hudba je mým největším koníčkem. Když vidíte lidi, jak se jim líbí naše zpívání a tleskají, vždycky mě to potěší. A jsem moc rád, že tradice dál v rodině pokračuje,“ uzavřel jubilant.