Na návštěvě v Draženově jsme nemohli opomenout tamní sportovce. Jejich tělovýchovná jednota existuje téměř padesát let.

Předchůdci dnešních draženovských sportovců však byli Sokolové ještě dávno před založením TJ Kryštofa Hrubých v roce 1962.

„První zmínka o sokolské činnosti v Draženově je z 23. dubna 1923, kdy byla ustavena pobočka domažlické tělovýchovné jednoty Sokol v Draženově. Při volbách předsednictva pobočky, které se prováděly aklamací – tedy veřejným hlasováním, byl zvolen starostou Jakub Podestát, vzdělavatelem Josef Hanoušek a náčelníkem Karel Přibek,“ uvedl Deníku člen výboru TJ Sokol Draženov a v letech 1996 až 2003 předseda sportovců Štěpán Sladký mladší, současný místostarosta obce.

Pobočka zmíněné tělovýchovné jednoty prokazovala od doby založení jen nepatrnou činnost. V roce 1925 měla jedenadvacet členů, Všesokolského sletu v Praze se zúčastnilo 11 členů. Vlastními silami si tehdy vybudovali hřiště V Závorách.

Kopaná se protlačila do Draženova po památném římském finále československých reprezentantů v roce 1934, ovšem bez řádných pravidel, jen jako hra pro zábavu. „Tehdejší SK Draženov sehrál v roce 1936 celkem 16 přátelských zápasů, kdy pět zápasů vyhrál, čtyřikrát remizoval a sedm zápasu obrátil ve svůj prospěch, čímž docílil skóre 28:43,“ doplnil Sladký.

Novodobá historie

Draženovská tělovýchovná jednota byla od svého založení v roce 1962 pod patronátem JZD, nejdříve pod názvem TJ Kryštofa Hrubých. Od roku 1976 měla název TJ Budovatel Draženov. Roku 1991 se přejmenovala na TJ Sokol Draženov.

Kupodivu se dějiny draženovských sportovců začaly psát v sousední obci Ždánov.

„V roce 1960 se sloučila družstva Ždánova a Draženova v JZD Kryštofa Hrubýho v Draženově. Bylo to tím, že obě vsi se spojily v obec Draženov a byly vytvořeny podmínky pro založení fotbalového oddílu. Na přípravné schůzi dne 25. srpna 1962 bylo navrženo složení výboru TJ, který pak byl jednomyslně schválen na členské schůzi 23. září 1962,“ připomíná současný prezident TJ Sokol Draženov Jiří Pajdar.

Fotbalové začátky

V Draženově neobešli bez počátečních problémů. Tím hlavním bylo hřiště.

„První hřiště vzniklo u školní zahrady, ale později muselo ustoupit nově budované stáji JZD. Druhé hřiště již bylo v prostoru dnešního, ale napříč, takže nemělo požadované rozměry stanovené pravidly kopané,“ připomíná Pajdar s tím, že teprve v roce 1964 bylo přebudováno v ose sever–jih a prodlouženo do dnešní podoby.

První přátelský zápas TJ Kryštofa Hrubýho Draženov proti Sokolu Srby se hrál 19. července 1964 na hřišti ve Ždánově. V tradičních modrobílých dresech domácí vyhráli 4:3.

Hřiště bylo nejprve ohrazeno dřevěným, později kovovým zábradlím a uzpůsobeno pro mistrovské fotbalové soutěže. Oficiálního schválení sportoviště pro mistrovské soutěže se Draženovští dočkali až na jaře 1965.

„Mistrovská utkání se začala hrát od podzimu 1964, ale celý podzim musel být odehrán v Postřekově, který Draženovu propůjčil svoje hřiště jako domácí. Ve Ždánově se mohlo začít hrát až po zmíněném schválení hřiště,“ vysvětlil Štěpán Sladký.

V roce 1972 se draženovští fotbalisté mohli konečně radovat ze šaten se sociálním zařízením.

Až do sezony 1974/75 hrálo družstvo Draženova ve III. třídě. Z ní postoupilo na dvě sezony do II. třídy a poté vybojovalo další postup, a to do I. B třídy. „Krajskou soutěž jsme hráli dvě sezony, v letech 1977/78, kdy jsme v tabulce zaujali 5. místo. Pak se už tolik nedařilo a 10. místo v letech 1978/79 znamenalo pro tým sestup do okresního přeboru. Trenérem mužstva byl Josef Paidar, vedoucími Pavel Příbek a Josef Kopecký,“ zrekapituloval minulost fotbalistů současný prezident Jiří Pajdar.

V dalších sezonách pak hráli Draženovští střídavě v okresním přeboru a III. třídě.

„Dá se říci, že se A mužstvo Draženova stalo tradičním účastníkem okresního přeboru, což je s ohledem na velikost obce úspěchem,“ doplňuje ho Sladký s tím, že kromě A mužstva hrálo sedm sezon – počínaje roky 1991/92 až do přelomu let 1997/98, III. třídu i draženovské B družstvo.

V současné době hraje mistrovskou soutěž pouze mužstvo A, které je po podzimu na posledním místě. Po kvalitní zimní přípravě s novým trenérem Pavlisem zahájilo jarní sezonu úspěšně, a to vítězstvím 4:1 nad Sokolem Blížejov. Vedení klubu věří, že tým okresní přebor v letošní sezoně neopustí.

Trenéři a předsedové

Mužstvo A začal trénovat Josef Selnar, po něm Josef Bouda, Josef Svoboda, Josef Paidar, Karel Losleben, Jiří Kopecký, Michal Jahn a znovu Josef Paidar. Předsedy oddílu kopané dělali postupně Josef Selnar, Josef Cibulka, Václav Thomayer a Václav Rojt.

V předsednictví TJ Sokol Draženov se vystřídali Štěpán Sladký st., Pavel Příbek st., Jan Altman, Josef Svoboda, Josef Selnar, Jan Gožďál, Josef Kopecký, Václav Podestát a Štěpán Sladký mladší, který předal pomyslné žezlo Jiřímu Pajdarovi. „Navíc v nejslavnějším období našeho fotbalu, v letech 1977–1980, hráli dorostenci Draženova okresní soutěž,“ připomíná další úspěch prezident Pajdar.

Touží po mládí

„Od roku 1966 měl Draženov i družstvo žáků. Jejich prvním trenérem byl Josef Svoboda, jehož vystřídali Josef Cibulka, pak Michal Jahn, Jaroslav Sokol, Ondřej Sladký, Pavel Kupeček a Pavel Chmelík. Posledním žákovským trenérem byl David Jahn.

„Bohužel v současné době žáky nemáme. Je to škoda, protože v dnešním A mužstvu prakticky hrají převážně naši odchovanci. Ale nedostatek žáků je problémem i větších obcí než je Draženov. U nás k tomu určitě přispělo to, že už tady není škola, ani hřiště dosud nemáme,“ míní představitelé draženovského fotbalu.

Aktivity sportovců

Od roku 1974 pořádají draženovští sportovci v měsíci červenci memoriály, nejprve Jiřího Kalendy a následně Štěpána Sladkého a Josefa Selnara, což jsou zakládající členové jejich organizace.

„V letech 1980–88 a poté opět v letech 1996 a 1997 jsme udržovali spolupráci s BSG Traktor Thalburger z východoněmeckého okresu Eisenberg, po roce 1989 patřícího k Spolkové republice Německo,“ zmiňuje mezinárodní sportovní spolupráci Pajdar.

V Draženově se každým rokem koná tradiční Sportovní ples. Již od roku 1977 se Draženovští úspěšně zhošťují pořadatelství Novoročního běhu, který daleko překračuje hranice obce.

Jejich činnost je rozmanitá a za úspěchy i neúspěchy se skrývá práce mnoha funkcionářů i obětavost a odříkání mnoha generací fotbalistů.

„V každém případě se jedná o reprezentaci Draženova a každá obec musí mít zájem, aby činnost sportovců, jakož i dalších zájmových aktivit občanů podporovala. Proto jedním z hlavních úkolů obce Draženov zůstává vybudování sportovního areálu, kde by mohla zejména mládež rozvíjet své sportovní aktivity,“ zakončil člen výboru TJ a zároveň i místostarosta obce Štěpán Sladký.

Vzpomínka Josefa Selnara
„Jeli jsme 14. července 1964 do Plzně zaregistrovat fotbalisty a nakupovat. Měli jsme pět tisíc korun a představte si, že jsme je tenkrát ani nemohli utratit. Koupili jsme dvoje kvalitní kompletní dresy, pěkné bílo-modré a zelené i se svetry pro brankáře, za dnes neuvěřitelných 1 245 korun, kopačky za 115 a 145 korun a ještě míče za 130 a 150 korun.“