Od 415 do 425 se pohybuje v posledních letech počet obyvatel trvale žijících v Draženově. Do této obce, která je od Domažlic vzdálena zhruba pět kilometrů, jsme zavítali na návštěvu. Na naše otázky odpovídal starosta Draženova Petr Selnar.

Měl Draženov někdy v minulosti více obyvatel?

Já si myslím, že vždycky méně. Když jsem byl malý, žilo tu kolem čtyř set lidí, což bylo se Ždánovem, který tehdy patřil k Draženovu, dohromady. Poslední stav počtu obyvatel byl 420.

Co si myslíte, že zachovává Draženovu mladé lidi, kteří se zde narodili a vyrostli?

Je tu poměrně klidné prostředí, i když nám tady vede silnice I. třídy. Svoji roli hraje podle mne i malá vzdálenost od Domažlic, třebaže tam není velká nabídka pracovních míst. Ale lidem se tu líbí a také by sem další chtěli přibývat, hlavně mladí.

Máte pro ně stavební parcely?

Obec nemá žádné stavební parcely, ty co byly, už jsou zastavěné.

Snažíte se vykupovat pozemky od soukromníků? Bývá zvykem, že obec vykoupí parcely a nabídne je…

To zatím tady neběží. Uvidíme až po vytvoření nového územního plánu, které lokality se do něj dostanou. Pak by se výkup parcel mohl realizovat.

Kdy by, podle vás, měl být nový územní plán hotový?

Nejdříve za dva roky. Do té doby by se měly různé věci doladit.

Máte v Draženově nějaké opuštěné nemovitosti?

Úplně opuštěný dům je tu jen jeden. Tady, u hlavní silnice, už je téměř rozpadlý. Jinak v každé nemovitosti někdo je. A pak je tu opuštěná bývalá škola – tedy její první patro. V přízemí sídlí náš obecní úřad, knihovna a také pošta.

Nezruší vám ji?

Zatím se o ničem takovém nejednalo. Pošta má otevřeno od pondělí do pátku od osmi do devíti hodin ráno, pak ještě odpoledne od dvou do čtyř, což je podle mne optimální.

Jak došlo k tomu, že byla u vás škola uzavřena?

Bylo málo dětí, často je rodiče vozili do Domažlic, kam jezdili do práce. Naši předchůdci o ni bojovali, ale marně.

Vím, že vaši předchůdci chtěli sehnat do prostor nájemce.

Nepodařilo se to, pak tam nějaký čas zdejší mládež hrála ping–pong, pak už se tam jen tak scházela.

Myslíte si, že uzavření školy byl dobrý krok? Vzali to zdejší obyvatelé jako fakt, nebo se objevují názory, že by škola měla dále fungovat?

V současné době, myslím, to vzali lidé jako fakt. Ale já si myslím, že nebylo dobré, že škola zanikla. Nehledě na to, že jsem do ní sám pět let také chodil. Ale udělali si to lidé sami, začali děti dávat do Domažlic, nešlo tehdy udržet školu s pěti žáky…

A dnes?

Dětí je tu podstatně víc. Je to škoda, škola by se naplnila, ale těžko se to vrátí. Lavice nějaké zbyly, avšak znovu požádat o zařazení do sítě škol, rozjet opět provoz, shánět učitelku… To nevidím jako jednoduché. Nehledě na to, že už i rodiče jsou zvyklí, že děti chodí do domažlické školy od první třídy, mají tam své kamarády. Navíc na tamní vyučování navazují různé kroužky, tady žádné nebyly.

Vzpomenou si Draženovští někdy na doby, kdy tu škola byla?

Občas jsem slyšel chlapy v hospodě, jak vzpomínají, co vyváděli, a taky na mého tátu, jak jim dal pohlavek. On tu řadu let učil, ale nikdo si tehdy na něj nešel stěžovat. Dnes stačí, když učitelka na dítě zakřičí, už si jdou rodiče stěžovat. To dřív nebylo, učitel měl autoritu v celé obci. Dnes je úplně jiná doba.

Jak jste spokojen s veřejnou dopravou a spojením s Domažlicemi?

Myslím si, že spojů jezdí dost. Za tu dobu, co vzal ´kraj´ příspěvky na veřejnou dopravu takzvaně pod svoji působnost, nemusíme už tolik doplácet. Dříve jsme platívali ČSAD 40 tisíc korun, nyní už doplácíme jen 25 tisíc, což je v našem rozpočtu znát.

Kolik máte roční rozpočet?

Na letošek to jsou zhruba čtyři miliony korun.

Co všechno se dá v obci s tak velkým rozpočtem udělat? Na co stačí?

Takový rozpočet dostačuje na chod obce plus akci tak za půl milionu až milion ročně. Tři miliony spolkne provoz obce. Letos chceme dát asi milion do další opravy v památkově chráněném dvoře U Podestátů.

Co tam chcete dělat?

Chceme obnovit bránu v zadní části dvora. Kdysi tam bývala, její pozůstatky – pilíř – jsou zřejmé na západní straně špýcharu.

Jak jste daleko s přípravami a kolik vás bude obnovení brány stát?

Máme vyjádření od památkářů, dokonce nám poslali fotografii, jak brána vypadala někdy kolem roku 1950. Chtějí, abychom podle ní bránu obnovili.

Budete vypisovat výběrové řízení na stavbu?

To určitě ne, bude to projekt za desetitisíce, nikoliv za statisíce.

Jak velký by měl být podle vás rozpočet Draženova, aby byl dostačující pro potřeby obce a mohlo se navíc zvelebovat?

To je těžké… Deset milionů by bylo dobrých.

Do čeho byste se vrhl? Byla by to nová věc nebo opravy?

Spravil bych silnice, které nejsou v dobrém stavu po plynofikaci. Sice byly zalepené, ale spravovalo se to, jak jen se dalo. Už musíme také dělat novou čistírnu odpadních vod, která přijde podle prvních odhadů na deset milionů korun. Samozřejmě, že by〜chom brali něco levnějšího, pokud by se naskytla možnost.

Proč právě čistírnu? Ta současná nevyhovuje nebo nestačí?

Čistírna technologicky vyhovuje, ale co se týče kapacity, je na hraně. Je tady už dvacet let.

Zkoušeli jste se například domluvit s největším draženovským podnikem, Agrimou, zda by vám nepomohla finančně při výstavbě nové čistírny?

Nezkoušeli. My to tady máme rozdělené. Obec má kanalizaci a čistírnu a od Agrimy kupuje vodu. Vodojem i vrt je družstva, které spotřebuje denně stejné množství vody jako celá obec.

Před lety jste se pustili do stavby bytovky. Jak to dopadlo?

Bytovku už rok zdárně provozujeme. Je tam osm bytů a všechny jsou naplněné.

Draženov má ale více bytových domů…

Jsou tu dvě velké bytovky, každá se dvěma vchody. Pak je tu řadový čtyřdomek, který postavilo JZD a mělo v něm nejprve kanceláře. Pak se postavila zděná bytovka, po ní panelová a poslední je ta naše, již jsme dokončili v září 2007.

Máte problémy s neplatiči?

Už jsme se s tím u nás také setkali, museli jsme je vystěhovat.

Existuje něco, co vás jako starostu Draženova trápí?

Jsem ve funkci šest let a ještě můj předchůdce řešil převod pozemků od státu, který dosud není uzavřený. Chodím se ptát na pobočku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových tak jednou za půl roku, ale stále se to táhne. Pokud bychom od nich pozemky dostali, dalo by se na nich udělat dětské hřiště, kam bychom mohli přestěhovat i herní prvky od jedné z bytovek, kde je malý prostor, navíc jsou umístěny hned vedle silnice.

A pak je ještě jedna věc. Občané si stěžovali na hluk, který byl při jedné z tanečních zábav.

Co to bylo za zábavu?

Jednalo se o romskou zábavu a byla již druhá v pořadí. Při té první byl pořádek, všechno uklizené, ale při druhé musela přijet policie, neboť hluční návštěvníci se bavili a zpívali venku a budili lidi. Tomu bychom chtěli do budoucna předejít, takže jsme se s pořadateli už domlouvali.

Co vás čeká v nejbližších měsících?

Budeme muset udělat úpravnu vody. Máme výjimku do roku 2010, neboť v naší pitné vodě je moc dusičnanů. Limit je 50 miligramů na litr, u nás to vychází kolem šedesáti.

Bude to nákladné?

Zatím se náklady pohybují od půl milionu korun nahoru. technologie 300 až 500 tisíc korun plus domeček, ve kterém bude umístěna, plus další věci s tím spojené. Levná záležitost to určitě nebude, ale je to nutnost. Zatím všichni používáme vodu o zmíněných parametrech, nikomu nic není, ale není vhodná pro kojence a těhotné ženy.

Mají draženovští zastupitelé v čele s vámi nějaký top projekt či úkol, který byste chtěli do budoucna zvládnout?

Naším cílem je najít vhodný prostor pro sportovní areál. Je to stěžejní věc, neboť děti přibývají a v Draženově nemají šanci sportovat. Možnost si zasportovat je dnes trend.

Je něco, čím prospějete obyvatelům v dohledné době?

Zřídíme u nás místo Czech point. Lidé budou mít možnost získat přímo tady na obecním úřadu výpisy z katastru nemovitostí a další nezbytné dokumenty. Pro nás projekt připravuje město Domažlice, vše by mělo fungovat od poloviny tohoto roku.