Domažlická nemocnice se nepotýká s problémem krádeží, jako o hodně větší Fakultní nemocnice v Plzni. Tu dohnal problém s krádežemi ´erárního´ prádla k opatření, které představovalo opatřit veškeré nemocniční prádlo čipy.

„Celý projekt pořízení čipů a čteček přišel na zhruba pět milionů korun, z toho nemocnice platila 0,72 milionu, zbytek byla dotace EU,“ vyčíslil tamní zabezpečení proti krádeži technicko-provozní náměstek nemocnice František Řeřicha.

„U nás prádlo čipovat nebudeme, protože na to finanční prostředky nemáme. A řekla bych, že u nás nejsou krádeže prádla běžné. Pokud je pacient propuštěn, je vidět, když pokoj opouští, zda tam zůstává na lůžku prostěradlo, kapny či povlečený polštář,“ říká ředitelka domažlické nemocnice Alena Vyrutová.

Dodává, že mezi nemocnicí a prádelnou funguje perfektní spolupráce a navíc je vedena podrobná evidence.

Větším problémem pro nemocnici prý je fakt, že prádlo dlouho nevydrží.

„Prádlo nemá trvanlivost. Často se musí vyměňovat a prát, což se na jeho stavu podepíše. Navíc nemáme tak velké zásoby prádla, abychom třeba kapnu dávali prát jednou za týden. Když ji na pokoji povlečou v pondělí, stává se, že v úterý či ve středu už jde do prádelny znovu,“ postěžovala si ředitelka s tím, že nové prádlo do nemocnice nakupují v případě, že muselo být vyřazeno staré či potrhané.

„Jsem přesvědčená o tom, že čipování prádla by nás stálo více než případné množství prádla, které se eventuálně ztratí. ´Fakultka´ je něco jiného. My tu máme dvě stě lůžek, v Plzni jich mají možná desetkrát tolik, takže i objem prádla tam je nesrovnatelně vyšší,“ zakončuje Vyrutová s tím, že neví o případu, kdy by si pacienti odnášeli z Domažlické nemocnice kapny či prostěradla. Jediné, co připouští, může být občasná ztráta ručníku.