„V období od 1. do 31. července bude v provozu jedna lůžková stanice. Počet obsazovaných interních lůžek se tak dočasně sníží z 50 na 26. Provoz ambulancí zůstane beze změn," uvedl primář interního oddělení nemocnice David Gerber.

O omezení byly informovány všechny nemocnice v sousedních regionech.
Domažlická nemocnice řeší už dlouhodobě nedostatek zdravotnického personálu. Chybí hlavně všeobecné sestry, lékaři a zdravotničtí asistenti, ošetřovatelky, porodní asistentky, ale také pomocný personál, jako jsou uklízečka nebo síly v kuchyni.

„Přijala bych okamžitě deset až dvacet sester nebo klidně i zdravotních asistentek, abychom mohli pohodlně sestavovat služby. Dnes máme na všech odděleních 115 sester a někde se ty služby už dávají dohromady těžko. Naštěstí zatím nemusíme sahat k omezení rozsahu péče," říká manažerka pro nelékařskou péči Domažlické nemocnice Jana Boučková.

Lékaře nebo absolventy lékařské fakulty potřebují interna, gynekologie a hledá se i hematolog. Oddělení následné a dlouhodobé péče obsazuje dokonce funkční pozici primáře.
„Na internu se lékaři zrovna nehrnou. V současné době by naše oddělení potřebovalo čtyři až pět lékařů. Dva roky k nám nepřišel ani žádný absolvent a na druhou stranu odcházejí lékaři do důchodu. Protože nemáme žádné rezervy, je v době dovolených nutné sáhnout k opatření, jako nastalo nyní, tedy k omezení provozu," dodal Gerber.

„Lékařů a sester je v Čechách prostě málo. A nevypadá to, že by se měla situace v nejbližší době výrazně zlepšit," tvrdí mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška a pokračuje: „V případě mladých lékařů je velkým lákadlem zahraničí. K Čechám je nic pevného neváže a například v Německu, které je od nás jen za kopcem, mají možnost si vydělat více, budou-li tedy dobří a budou doopravdy tvrdě makat."