„Stromy byly nebezpečné a ohrožovaly nejen lidi a majetek přilehlých stavení, ale také dráty elektrického vedení. Museli jsme objednat vysokozdvižnou plošinu s dosahem 22 metrů,“ říká starosta obce František Jílek.

Lokalita Před Pastejříkem byla nejnebezpečnějším úsekem ohledně kácení. Nervózní z toho byli i dřevorubci.
„Z plošiny jsme naposled káceli v učilišti v Rokycanech, kde jsme se lesnickému řemeslu vyučili. Po počáteční nervozitě jsme se ´zatáhli´ a šlo to dobře.  Je to jako jízda na kole, to se nezapomíná. Nejnebezpečnější byly špičky, díky malému dopadovému prostoru jsme museli být opatrní. Každý ze stromů měl zhruba půl kubíku a bylo jich osm. Byl to zážitek. Újmu utrpěla pouze velikonoční výzdoba na přilehlé vrbě,“ žertovali po práci Sedláček a Štefl.

Kácení napjatě pozorovali i místní. „Byl to opravdu zážitek a lesníci mají můj obdiv,“ řekl Milan Zajíc.
Když stromy bezpečně padly k zemi, oddychl si i starosta Jílek.

„Zase o starost méně. Dřevo odklidí současný majitel domu s magickým číslem 50 a na pana Mráze, který mimochodem neměl k lesu daleko, neboť i on sám v lese pracoval, zbude jen vzpomínka na jeho nezapomenutelný humor a nesporný muzikantský um. Právě pan Mráz (Pastejřík), známý hudebník a učitel hudby, stromy před svým domem vysadil,“ směje se Jílek.

Kácení přerostlých jehličnanů a nemocných lip, které začalo zhruba před měsícem, výrazně změnilo ráz Chodské Lhoty.  Přerostlé stromy budou už v létě nahrazeny desítkami třešní, hrušní, švestek, jabloní, ale také jeřábů a na místo nemocných lip přijdou nové.

Nová tvář Chodské Lhoty přijde na milion čtyři sta tisíc korun. „Podařilo se nám získat devadesátiprocentní dotaci.  Na nás tudíž zbude doplatek kolem 140 tisíc,“ dodává Jílek.