Domažličtí skauti ho zájemcům nabídnou tradičně na Štědrý den v kostele Narození Panny Marie na náměstí. Zároveň si pro něj zájemci budou moci přijít také do kostela sv. Martina v Klenčí p. Č. Čerchovem, na obou místech od 10.30 do 12 hodin. „S každým rokem si pro Betlémské světlo přichází stále více lidí. Jsme rádi, že se akce našeho skautského oddílu staly pravidelným předvánočním setkáním místních obyvatel, a že nám tím pomáhají tuto krásnou tradici předávat dál,“ konstatovala Anežka Bednářová, koordinátorka rozdávání betlémského světla.

„Pokud chcete rozsvítit svůj vánoční domov, přineste si s sebou lucerničku, lampičku či hřbitovní svíci,“ radí skautka. Spolu se svými kolegy dopravila do Domažlic plamínek betlémského světla již minulou neděli odpoledním vlakem z Plzně.

Betlémské světlo do Česka skauti přiváží již po dvacáté deváté. Myšlenka vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do desítek zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se jeho rozdávání stalo součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem.

Do tehdejšího Československa se Betlémské světlo dostalo až po pádu komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze. Betlémské světlo absolvuje cestu z Betléma do Vídně letecky, v rakouské metropoli se pak předává skautům z jednotlivých evropských zemí.

Rozdávání betlémského světla

Horšov – Na Štědrý den v neděli 24. prosince od 12:00 hod. do 15:00 hod. v kostele Všech Svatých v Horšově. Přijďte si prohlédnout betlém a odneste si domů ke štědrovečernímu stolu betlémské světlo. Od 14:00 hod. následuje mše svatá pro děti. Pořádá Státní hrad a zámek Horšovský Týn.

Betlémské světlo

Domažlice – I letos vám skauti a skautky přinesou Betlémské světlo. Malý plamínek, tento novodobý symbol Vánoc, budou předávat v Domažlicích u bočního vchodu kostela Narození Panny Marie na náměstí. Na Štědrý den 24. prosince mezi 10:30 hod. – 12:00 hodin. Vlastní lucerničky vítány, ale i pro ty, kteří ji mít nebudou, bude k dispozici několik skleniček se svíčkou.Těší se na vás oddíl Ještěrky.

Živý betlém

Kdyně – Pro svůj plamínek si můžete přijít na faru do Kdyně, kde se již tradičně můžete těšit na představení z Betléma. Sobota 23. prosince od 16:00 hod. do 18:00 hodin.

Betlémské světlo v kostele

Klenčí pod Čerchovem – Na Štědrý den 24. prosince 2017 budou skauti a skautky z oddílu Ještěrky rozdávat Betlémské světlo v kostele sv. Martina na náměstí v Klenčí pod Čerchovem od 10:30 hod. do 12:00 hodin. Vlastní lucerničky vítány, ale i pro ty, kteří ji mít nebudou, bude k dispozici několik skleniček se svíčkou. Těší se na vás oddíl Ještěrky.