„1. ledna 2015 nám končí smlouva o výpůjčce, kterou máme na objekt prodejny s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových," potvrdil Josef Fidrant, předseda domažlické organizace Českého svazu zahrádkářů, která je vlastníkem celého areálu v Komenského ulici.

Zahrádkáři tedy vlastní pozemek, ale prodejna, která byla vybudována v tehdejší Akci Z, je v majetku státu. „V roce 1980 byla uzavřena smlouva o převedení objektu do trvalého užívání, ale právně už majetkové poměry nebyly po roce 1989 upraveny," dodává předseda zahrádkářů.

V obchodě členové svazu prodávají své výpěstky a přebytky ze zahrádek.

„Do prodejny občas ráda zajdu a podle nabídky kupuji vejce, jablka i nějakou zeleninu," říká Jana Krolová.

„Zboží do prodeje budeme přijímat do konce října. Prodejci si ale pak musí do 21. listopadu neprodané zboží odvézt a nechat si proplatit to prodané," upozorňuje Fidrant. Od 27. listopadu bude následovat inventura a vyklizení prostor prodejny.

„Jiný objekt nehledáme, nevíme, jak to s prodejem bude dál. Pokud úřad nemovitost pronajme někomu jinému, tak nový nájemce nebude mít zázemí. Elektřinu by musel brát od nás, musel by si nechat zavést vodu a podobně," upozornil předseda.

Zahrádkáři si sami nemohou dovolit objekt odkoupit. „Cena okolo 200 tisíc korun je mimo naše možnosti. Ani pronájem bychom neuplatili. I teď doplácíme na provoz prodejny ročně mezi 10 a 20 tisíci korun. Vysoké náklady jsou na plat prodavačky, sociální a zdravotní odvody a daně," dodává pan Fidrant.