Nižší cenu za teplo z městských kotelen schválila pro příští rok rada města. Obyvatelé by měli ušetřit zhruba 25 procent na každém odebraném gigajoulu. Teplo ve městě dodává Domažlická správa nemovitostí. „Cena v Domažlicích byla nejpříznivější v letech 2017 a 2018, kdy se podařilo vysoutěžit slušné ceny za dodávky plynu na burze, pak mírně narostla. Dramaticky nárůst nastal po útoku Ruska na Ukrajinu, kdy kalkulovaná cena pro letošní rok vzrostla na 1392 Kč/GJ. Jistě pozitivní zpráva je, že kalkulovaná cena na rok 2024 je o 350 Kč nižší - činí 1042,84 Kč za GJ," uvedl starosta Stanislav Antoš.

Cena plynu v poslední době klesá, ale nedá se počítat s tím, že se dostane až na původní hodnoty. „Zdá se, že cenový šok je za námi i díky novým přepravním terminálům a plným zásobníkům po celé Evropě. O nutnosti šetřit ale není nutné obšírně mluvit, s ohledem na vlastní peněženku i životní prostředí," zmínil Antoš.

Český premiér Petr Fiala
Příští rok bychom měli žít jako před covidem, řekl v debatě premiér Fiala

Ovšem u cen za vodu už se o snižování mluvit nedá. Výši vodného a stočného na rok 2024 schvalovala v úterý rada města. „Vodné vyjde na 48,67 Kč/ m3, stočné na 48,02 Kč/m3. Obojí jsou ceny bez DPH," informoval Antoš s tím, že letos odběratelé platili 45,62 a 43,09 Kč/m3. „Do kalkulace ceny se významnou měrou promítl fakt, že nákup vody z vodní nádrže Nýrsko je o 4 Kč dražší, vzrostly náklady na elektrickou energii, také dochází ke změně daňových sazeb z 10 na 12 procent. Poprvé po deseti letech nemusí cenu odsouhlasit Státní fond životního prostředí, poskytovatel dotace na projekt Čistá Berounka II, projekt D," okomentoval starosta a dodal: „Většina vodárenských zařízení po městě byla v rámci této dotace zrekonstruována. Teď je povinností města, podobně jako dalších obcí, které byly podobně zvelebeny, zajišťovat fond na budoucí opravy a další modernizaci."