Více než 50 turistů se zúčastnilo o uplynulém víkendu výletu do Českého krasu. Po roce jsme si opět vybrali lom Velká Amerika, jehož hloubka se pohybuje od 67 do 80 metrů.

S odbornými průvodci jsme sešli až na dno vápencového lomu, kde jsme obdivovali průzračně čistou vodu. Toto prostředí je příznivé pro okouny a byl zde vysazen rak bahenní. Jedná se o nejvýznamnější zimoviště netopýrů ve středních Čechách.

Následující cesta vedla na letiště v Bubovicích, lákadlem byl velký letoun Avia 14 RT, který dříve létal u výsadkového pluku. Později byl využit u letky radiotechnického průzkumu. Dnes slouží jako klubovna Aeroklubu Bubovice. Další menší letadla (Cessny a větroně) jsme si mohli prohlédnout v hangáru. Sídlí zde letecká škola OKAir. Pro nepřízeň počasí se ten den nelétalo.

Po obědě nás čekal hornický skanzen Solvayovy lomy. Velmi zajímavá prohlídka podzemní štoly byla doplněna návštěvou Muzea s expozicí Historie těžby a dopravy vápence v Českém krasu. Svezení vláčkem po úzkorozchodné lomové dráze potěšilo malé i velké návštěvníky. O celý tento objekt se stará Společnost Barbora.

Překvapením na konci výletu byla krátká zastávka v obci Svatý Jan pod Skalou, který je právem označován jako nekrásnější místo ve středních Čechách.

Vedoucí výletu Karel Bílek na závěr řekl: „Výlet se vydařil, pohybovali jsme se pod zemí a v rámci představ i nad zemí. Po celý den vládla příjemná nálada, a tak vás rádi přivítáme na dalším výletě Klubu českých turistů."

Jana Lásková