Na březích kdysi zlatonosné Otavy si podává ruku historie s přírodou a to byl náš sobotní cíl. Program nabízel mnoho atraktivních míst: Svatobor, Sedlo, vrch Anděla Strážce, Žižkův vrch a také výlet na hrad Kašperk. Každý z nás si vybral trasu podle svého a vydal se do kopců.

Hrad Kašperk stojí vysoko v šumavských horách, 886 metrů nadmořské výšky mu vyneslo titul nejvýše položeného královského hradu v Čechách. S myšlenkou postavit hrad přišel Karel IV. Tehdejší království potřebovalo ochránit zemskou hranici – kašperskohorskou Zlatou stezku – bohaté zlaté doly a rýžoviště. Hrad se tyčí na kopci uprostřed lesů. Jeho romantická poloha učarovala nejednomu filmovému tvůrci. Český režisér Jiří Strach tu natočil pohádku Anděl Páně. Ale nebyli to jen filmaři, koho zdejší místo okouzlilo.

Velmi zajímavá je Sušická pavučina. Ta vede po čtyřech vrcholech (Svatobor, Stráž, Kalovy, Žižkův vrch) i údolím řeky Otavy (Na Pátečku). Ke každému z těchto bodů vede jedna stezka, která má jedinečnou tematiku. Dva okruhy se pak klikatí přímo městským centrem a jeden ´velký´ pak spojuje všechna vrcholová místa.

Rozhodně jsme nemohli vynechat Křížovou cestu, která vede od prvního zastavení u řeky Otavy na kopec Stráž, místními nazývaný Andělíček (552 m. n. m.). Na vrcholu kopce se nachází kaple Anděla Strážce, která byla v rámci setkání turistů výjimečně otevřená. Toto místo je oblíbeným šumavským poutním místem. Zároveň je zde nádherný výhled na město Sušici. Unikátnost sušické Křížové cesty spočívá v jejím zpracování a umístění. Jednotlivá kovaná zastavení, která jsou velmi citlivě zasazena do terénu podél lesní pěšiny na skály a kameny, ukovali v rámci maturitních prací (2009/2010) studenti Střední školy Oselce.

Po cestě jsme zažili skutečné rozmary počasí, sluníčko přímo soupeřilo s mohutnými mraky a několikrát nás zasypal sníh. V 16 hodin jsme se od řeky Otavy vydali na zpáteční cestu – plni zážitků, dojmů a nových zkušeností. Vedoucí výletu Karel Bílek nás informoval o zajímavostech v průběhu cesty a na konci se s námi rozloučil slovy:
„Hodně dalších kilometrů a na shledanou na další turistické akci."

Jana Lásková