„Nyní začneme postupně vyrozumívat zájemce, kteří se nám do projektu už při jeho ohlášení na jaře přihlásili. Je jich 100, tedy maximální možný počet. V rezervě máme i několik náhradníků," shrnul velitel Městské policie Domažlice Petr Kubal, který podotkl, že zájem o značení bicyklů byl opravdu velký.
Samotné značení kol bude probíhat od příštího týdne na služebně strážníků nebo v areálu dětského dopravního hřiště.

„Přizpůsobíme se majitelům kol a jejich časovým možnostem. V případě potřeby budeme kola označovat i v sobotu a v neděli. Pro tuto práci máme vyškolené dva strážníky," říká velitel.

„Strážník syntetickou DNA zájemcům nanese na rám jejich kola, kde bude zasychat asi 15 minut. Celkové vytvrzení trvá 24 hodin. Poté bude nános spojen s rámem a stane se neviditelným. Kolo bude vyfoceno a zaneseno do lokálního i celostátního registru. Na rám bude nalepena samolepka s informací o tomto způsobu zabezpečení. I to může zloděje od krádeže odradit.," popsal domažlický místostarosta Zdeněk Novák princip nejnovější novinky v zabezpečení jízdních kol při představení projektu na jaře.

„Žádáme všechny majitele bicyklů, aby dovezli kola suchá a čistá. Výrazně nám tak usnadní práci," požádal před zahájením značení Kubal.

„Během jednoho dne stihneme označit maximálně 10 kol," odhadl Kubal.

Na projekt Forenzní identifikační značení jízdních kol prostřednictvím syntetické DNA získala Městská policie Domažlice dotaci z Programu prevence kriminality na rok 2015 vyhlášeného Ministerstvem vnitra ČR.

Průkopníkem v registracích a značení jízdních kol je Městská policie Ostrava, kde od roku 2001 zaregistrovali 2065 jízdních kol.

V posledních letech začali značit kola i pomocí syntetické DNA a počty krádeží jízdních kol klesly na úplné minimum.