„Do Domažlic jej skautky a skauti z oddílu Ještěrky přivezou vlakem odjíždějícím z Plzně ve 14:18 hodin. Ve všech stanicích, kde vlak zastavuje, si jej budou moci lidé připálit a prozářit jím své domovy,“ říká Anežka Bednářová, organizátorka předávání Betlémského světla v Domažlicích.

Skauti ho nabídnou jako již tradičně na Štědrý den v kostele Narození Panny Marie na náměstí. Zároveň si pro něj zájemci budou moci přijít také do kostela sv. Martina v Klenčí p. Č. Čerchovem, na obou místech od 10:30 do 12 h.

„S každým rokem si pro Betlémské světlo přichází stále více lidí. Jsme rádi, že se akce našeho skautského oddílu staly pravidelným předvánočním setkáním místních obyvatel, a že nám tím pomáhají tuto krásnou tradici předávat dál“ doplňuje Bednářová. Pokud chcete rozsvítit svůj vánoční domov, přineste si s sebou lucerničku, lampičku či hřbitovní svíci.

Betlémské světlo do Česka skauti přiváží již po dvacáté deváté. Myšlenka vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do desítek zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se jeho rozdávání stalo součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. Do tehdejšího Československa se Betlémské světlo dostalo až po pádu komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.