„První lekce se nesla v duchu prevence, protože nejlepší obrana je vyhnout se takovým místům a situacím, ve kterých se může člověk stát obětí útočníka. Lehce jsme účastníky seznámili se základními prostředky osobní obrany a neopomněli jsme ani právní aspekty obrany," zhodnotil první kurz Václav Kubaň, preventista městské policie.

„Dozvěděli jsme se pravdivé příběhy z praxe. Z nich si můžeme vzít příklad. Mluvili jsme například o akcích takzvaných šmejdů," popsala Jaroslava Kaucká, jedna z účastnic kurzu.

Příští hodiny se již zaměří na jednotlivé ukázky technik sebeobrany. Další lekce jsou v plánu vždy od 16 hodin v zasedací místnosti domažlické sokolovny. Jsou určeny všem zájemcům.

V druhém květnovém týdnu byla v rámci projektu městské policie Bezpečný podzim bezplatně vybavena první část vytipovaných seniorů několika pomůckami.

Vchodové dveře u jejich domů nebo bytů byla opatřena bezpečnostním řetízkem, panoramatickým kukátkem a samolepkou s vyobrazenými služebními průkazy a prvky stejnokroje strážníků, policistů, pracovníků elektráren, plynáren, vodáren a čísly tísňových linek.

„Tato služba je nabízena seniorům, kteří žijí osamoceně. Žadatelé jsou vyhledáváni a vybíráni ve spolupráci městské policie, SPOZ a Městské rady seniorů Domažlice," upřesnil Kubaň.

Zájemci z řad obyvatel Domažlic a Havlovic o samolepící manuál si jej mohou vyzvednout na služebně strážníků.

Tam se dozví i informace o podmínkách pro bezplatné osazení vstupních dveří panoramatickým kukátkem a bezpečnostním řetízkem .