Perné dny provázené deštěm zažili v Domažlicích účastníci krajského přeboru policejních psů.

„Navzdory počasí, které panovalo, byly výsledky výborné. Přeborů se zúčastnili převážně němečtí a belgičtí ovčáci, konkrétně 18 psů a dvě feny,“ uvedl Deníku rozhodčí Stanislav Beníšek, jinak vedoucí oddělení služební kynologie z policejního ředitelství Západočeského kraje v Plzni.

„Byly to letos jedny z nejlepších krajských přeborů, které jsem viděl. Psi pěkně pracovali a dosahovali výborných výkonů. Dva ze psů získali plný počet 100 bodů na obraně a další dva dosáhli téhož výsledeku na stopě, což jsou vynikající výsledky,“ připojil hlavní rozhodčí Vilém Babica z Ústí nad Labem.

„Nejhorší byl déšť při stopování. To jsme byli mokří skrz naskrz. Psům kupodivu mokro nevadilo, vedro je pro ně horší,“ vzpomínali při slavnostním vyhlášení psovodi.

Policejní psi byli při přeborech rozděleni na hlídkové a pátrací.

„Hlídkoví psi jsou cvičeni k zákrokům pod jednotným velením, využívají se k udržení veřejného pořádku, například při pochodech neonacistů. Dalo by se říci, že u nich převažují zuby. U pátracích psů naopak převažuje nos,“ dozvěděli jsme se.

Při slavnostním vyhlášení vítězů přeborů Západočeského kraje, jak je uvádí tabulka, byla oceněna i dvojice, která má letos na svém kontě nejvíce zadržených pachatelů trestné činnosti. Za osmatřicet zadržení byli oceněni Zdeněk Štekl z Plzně – města a jeho belgický ovčák Uran.

Výsledky krajských přeborů:

Hlídkoví psi: 1. Danek 657 b. (Josef Löfler, Sokolov), 2. Uran 629 (Zdeněk Štekl, Plzeň–město), 3. Urs 605 (Václav Košař, Rokycany)

Pátrací psi: 1. Zarat 635 b. (Miroslav Dörfler, Sokolov), 2. Logan 591 (Roman Mučka, Domažlice), 3. Max 572 (Luboš Šmolík, Cheb)

Nejlepší poslušnost a stopař: Zarat

Nejlepší obranář: Uran

Pořadí družstev: 1. Sokolov (1 234 b.), 2. Domažlice (1 174), 3. Rokycany (1 097), 4. Plzeň–město (1 072), 5. Karlovy Vary (1 044), 6. Plzeň– sever (1 034), 7. Cheb (961), 8. Klatovy (873) a 9. Plzeň–jih (854)