Dobrovolného odběru krve se včera dopoledne zúčastnilo na 30 začínajících policistů, instruktorů a zaměstnanců Školního policejního střediska v Domažlicích. Odběrem životadárné tekutiny chtěli podpořit dárcovství a jít příkladem veřejnosti.

„Dali jsme si za cíl odevzdat ´sud policejní krve´, tedy asi sto litrů,“ objasnil Deníku iniciátor akce, vedoucí domažlického školního policejního střediska Jaroslav Vlach. „Chceme také, aby si naši policisté vypěstovali vztah k veřejnosti,“ dodal. Příslušníci chtěli svoji iniciativou poukázat na to, že slouží společnosti nejen v rámci svého povolání, ale že jsou ochotní darovat i více a přispět k záchraně lidských životů.

„Když se naši žáci dostanou na místa, kde teče krev, ať jde o nehody, vraždy nebo přestřelky, uvědomí si, jakou má každá kapka krve hodnotu a že když jí sami darují, dělají něco pro dobrou věc,“ řekl Vlach.

Akce probíhala od 22. září loňského roku pravidelně každý měsíc kromě prosince. Stolitrový ´soudek´ už prý přetéká a policejní středisko hodlá pokračovat v plnění dalších. „Zjistili jsme, že to funguje. Většina našich školáků dává krev k odběru poprvé a mají z toho dobrý pocit, to je důležité,“ tvrdí Vlach.

Vladimír Fidrant je v školním policejním středisku instruktorem a krev byl darovat už pošestnácté. „Začal jsem s tím na vojně, zdálo se mi to jako dobrá pomoc lidem, které je třeba. A pokračuji v tom, protože mě to prostě baví. Je to příjemný pocit a i když necítím po odběru žádnou změnu, věřím, že je to pro tělo dobré, krev se pročistí a vytvoří nová,“ řekl Fidrant s tím, že na odběry chodí i jeho manželka a krev dříve dávali i rodiče.

Odběr prováděli pracovníci transfúzní stanice Klatovské nemocnice. Všichni dárci nejdříve vyplnili formuláře s otázkami ohledně jejich zdravotního stavu, byla jim odebrána moč, změřena teplota, váha a tlak.

„Dárci by měli být úplně zdraví, proto zjišťujeme, jaké berou léky, jestli neprodělali očkovíní nebo třeba i zákrok u zubaře v posledním týdnu, zdali nemají nějakou virózu či rýmu. Pak posoudím, jestli je dárce schopný odběru,“ popsal doktor Stanislav Král z Klatovské nemocnice a dodal, že dárci se většinou pravidelně vracejí. „Mimo tuto akci děláme každé pondělí a úterý odběry na Domažlicku a Klatovsku. Jsem spokojený s tím, kolik lidí na odběry chodí.“

Stejný názor má i Zdena Jarošíková z Klatov, která policistům odběry prováděla. Na výjezdech se podle ní vybere kolem 30, 40 i 50 litrů krve za den. „Myslím, že dobrovolníků chodí hodně. To, co nám dobrovolníci dávají, pro naší potřebu určitě dostačuje,“ tvrdí Jarošíková.

Krve se odebírá 0,45 litru a na odběry se může chodit každé tři měsíce.

„Já jdu na odběr poprvé a jsem z toho trochu nervózní, nevím jaký to bude pocit,“ uvedla policistka Lucie Kostková z Tachova, když čekala, až na ní přijde řada. „Ale určitě to někomu pomůže a z toho budu mít pocit dobrý. Já přinejhorším po odběru spadnu na zem a sestřičky mě seberou,“ usmívala se dárkyně.

Po odběru mohli všichni dárci znovu nabrat sílu z občerstvení, které pro ně zajistil Český červený kříž. „Připravili jsme něco k jídlu a především dostatek tekutin, který je důležitý. Když někomu není dobře, tak ho ošetřujeme,“ řekla Dušana Krčmová z domažlického červeného kříže s tím, že prvodárcům se občas nevolno udělá.