Tryska pokládá na rovnou podložku roztavený plast v požadovaném tvaru. Když je hotova jedna vrstva, hned vzápětí se na ni klade další. Brzy je již patrný celý tvar budoucího výrobku.

Takto lze stručně a velmi laicky popsat funkci 3D tiskárny, kterou postavila trojice žáků předposledního ročníku šestiletého studia Gymnázia J. Š. Baara. Daniel Hromádko, Jaroslav Iha a Roman Ludvík s ní získali ocenění v krajském kole Technické olympiády. Nedávno svůj plně funkční výrobek předvedli také zájemcům z řad studentů a učitelů gymnázia.

„K nápadu postavit si vlastní 3D tiskárnu nás přivedla práce na našem loňském projektu pro technickou olympiádu. To jsme stavěli autíčko na solární pohon a potřebovali jsme sehnat různé díly. Proto jsme rozebírali různé přístroje a vybírali jsme z nich ozubená kolečka a další potřebné součástky. Tak jsme si řekli, že si postavíme svoji 3D tiskárnu a budeme si na ní dělat díly, které budeme potřebovat," vysvětlil Jaroslav Iha důvod, proč se pustili do náročné práce.

„Tiskneme z materiálu PLA, který je v přírodě ekologicky odbouratelný do 90 dnů. Mohli bychom používat i tvrdší plast ABS, ale ten vyžaduje vyšší teplotu tavení. Zato je tak pevný, že se z něj tisknou třeba i ozubená kola pro některé přístroje," vysvětloval Iha pozorným posluchačům.

Náklady na materiál potřebný k postavení své tiskárny zručná trojice vyčíslila na 5 350 korun. Že svou prací ušetřili spoustu peněz, potvrdila následující slova mladých konstruktérů: „3D tiskárnu je možné koupit přes internet jako stavebnici a stojí něco přes 10 tisíc. Pokud si někdo pořídí tiskárnu už hotovou a přijdou mu ji seřídit, zaplatí 20 až 25 tisíc."

Samozřejmě, že nešlo vše hladce a na první pokus. Ale potíže s ucpávající se tryskou a další problémy dokázala technicky nadaná trojice postupně vyřešit. Svoji 3D tiskárnu chtějí nadále zdokonalovat, aby zpřesnili a zkvalitnili tisk.

Autor:Jan Pek