Z paměti řady lidí z Domažlic ještě nezmizela povodeň způsobená přívalovým deštěm 28. července 2006 odpoledne. Zubřina se natolik rozvodnila, že zatopila parkoviště pod Chodským hradem v Hruškově ulici a škody nadělala všude v okolí.

Město Domažlice má nevýhodu, neboť leží v dolíku, kam stékají veškeré vody z okolí.

„Současné vedení radnice při svém nástupu objednalo zadání k územnímu řízení pro zvýšení kapacity Zubřiny. Musím říci, že jsme s protipovodňovými opatřeními nejdál v republice, neboť koncepci jsme měli už vloni v březnu,“ říká starosta Miroslav Mach.

Zpracovaná koncepce ukázala ´slabá místa´.

„Chceme účelně zabránit povodním, což znamená velkou vodu zadržet, aby do města nedošla. Pokud chceme dělat protipovodňová opatření, musíme být vlastníky pozemků. Ty už řešíme a vykupujeme tři roky. Chceme postupně vybudovat opatření, která přispějí k zadržení vody,“ popisuje Mach s tím, že v Havlovicích se to už podařilo.

V okolí Domažlic by měly vodu zadržet nejen rybníky, ale vzniknout mají zátopová území, vodu mají zadržet také nové remízky.

„V současnosti se začalo pracovat v Zelenovských rybnících. Na duben příštího roku plánujeme rozšíření koryta Zubřiny od Ostrůvku k restauraci U Kocoura, na řadu by měl přijít i Panský rybník. Jako poslední zřejmě přijdou na řadu opatření Na Hvízdalce, kde poměr ochrany majetku a nákladů ve Vlčím hrdle nesplňuje podmínky dotace, takže vše bude platit město,“ zakončil Mach.