Zastupitelé se osmnácti hlasy z devatenácti přítomných vyslovili proti účasti města v dražbě, ve které Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabízí dům v Branské ulici čp. 5. Dříve v něm sídlily pedagogicko-psychologická poradna a také Česká školní inspekce.

„Objekt je zhruba tři nebo čtyři roky prázdný. Během té doby jsme se snažili se státem jednat, zda by nebylo možné objekt převést na město. Stát byl však pasivní, žádná odezva nepřišla, teď je vypsána dražba,“ shrnul domažlický starosta Zdeněk Novák (SPMD).

Objekt je oceněn na 6,43 milionu korun, vyvolávací cena činí 7,1 milionu korun.

„Na první pohled vypadá dům dobře, jde o atraktivní lokalitu, pozemkově je spojen s pozemkem radnice, dalo by se snadno procházet do zadního traktu,“ popsal starosta na posledním domažlickém zastupitelstvu, které se konalo na konci ledna.

Starosta Novák dále pokračoval: „V rámci domluvené prohlídky jsme ho prošli od sklepa po půdu a byli jsme jeho stavem zděšeni. Stanovená cena je nesmyslná, objekt je nepoužitelný, jeho opravy by vyžadovaly neuvěřitelné náklady. Ať se podíváte na cokoliv, nic tam pořádně nefunguje.“

Popis dražené nemovitosti uvádí, že relativně nedávno v něm proběhla celková rekonstrukce podkroví. Přesto není tato část objektu ve vyhovujícím stavu.

„Právě tam jsme zažili asi největší šok. Z chodby do nově vybudovaných místností se prochází dveřmi, do kterých jsem se musel se svojí výškou metr sedmdesát ohnout. Když tam chcete otevřít okno, po obou stranách jsou trámy, které velmi znesnadňují přístup ke střešnímu oknu.

Místnosti jsou tmavé, není tam zaveden plyn, jsou tam jen akumulační kamna. Ve vstupním prostoru domu je cítit velká vlhkost,“ popsal své pocity z prohlídky domažlický starosta.

„Pokud by nám stát objekt nabídl bezúplatným převodem, mohli bychom uvažovat, zda do toho jít, ale v tomto stavu jsem pro neúčast v aukci,“ uzavřel Novák.

S jeho názorem se shodla většina zastupitelů, kteří se vyslovili pro neúčast města v aukci.