Loni chyběl Kůsovi pouze krůček k tomu, aby na stejnou soutěž, jež se tehdy konala v Kyrgyzstánu, vypravil. Letošní rok už s mladými talenty z různých koutů světa bude bojovat. Lehce prošel přes krajské kolo do národního v Ostravě, z něhož postoupilo nejlepších pět.

„Dál už se dostat nedá. Nechci ale přípravu podcenit, takže si procházím odbornou literaturu, řeším úlohy z minulých ročníků," nastínil student Gymnázia J. Š. Baara v Domažlicích. Největší strach nemá Kůs z teoretických úloh, ale praktické části mezinárodního klání. „Přece jenom už to bude jižní obloha, tudíž orientace na ní bude náročnější," přiznal.

Z postupu na Mezinárodní olympiádu astronomie a astrofyziky, která startuje 26. července a potrvá 10 dní, má radost také vedení domažlického gymnázia. „Je to pro nás velké vyznamenání. Takto schopných žáků je v republice málo. Co se týče jeho zájmu o fyziku, je velmi vyhraněný a cílevědomý. Ovšem musím říct, že neodbývá ani jiné předměty ve škole," uvedla ředitelka Jana Štenglová.

K astronomii se Kůs dostal při výuce fyziky. „Zaujalo mě to natolik, že jsem se začal sám vzdělávat. Nejdřív jsem četl populárnější publikace, protože jsem nerozuměl odborným termínům, ale časem jsem přistoupil k náročnější literatuře," řekl. Nejčastěji proto sahá po vysokoškolských skriptech. Studiu se věnuje po většinu svého volného času. Nejvíc ho baví astrofyzika, soustředí se však i další disciplíny. „Zabývám se například teorií relativity nebo fyzikou atomů. V rámci astronomie musím mít široký přehled. Teď se třeba věnuji sférické astronomii, což je zjednodušeně řečeno určování poloh hvězd na obloze," konstatoval.